Niemcy. Chcą zrobić lockdown na Boże Narodzenie.

Niemcy. Chcą zrobić lockdown na Boże Narodzenie.

Niemcy. Chcą zrobić lockdown na Boże Narodzenie. „Zamknijmy wszystko”

Koronawirus Niemcy. Władze Berlina planują znacznie ograniczyć handel detaliczny na czas świąt Bożego Narodzenia. Obostrzenia mają być także wprowadzone w szkołach. O lockdown w całych Niemczech apeluje premier Bawarii.

Nowe obostrzenia w Berlinie, stolicy Niemiec, zostały ogłoszone w czwartek przez burmistrza tego miasta. – Będziemy musieli zamknąć sprzedaż detaliczną. Poza handlem żywnością wszystkie inne oferty handlowe muszą zostać zamknięte do 10 stycznia. Nie ma innego wyjścia – powiedział Michael Mueller w trakcie obrad berlińskiego landtagu.

Berliński lockdown będzie obowiązywał podczas świąt Bożego Narodzenia, ale władze nie przekazały jeszcze od kiedy dokładnie sklepy mają zostać zamknięte.

Także w czwartek za całkowitą blokadą Niemiec od Bożego Narodzenia do 10 stycznia opowiedział się premier Bawarii. – Po prostu zamknijmy wszystko (…). Mielibyśmy niecałe trzy tygodnie, w których moglibyśmy po prostu zredukować kontakty. Lepszego czasu niż czas między świętami Bożego Narodzenia a 10 stycznia nie znajdziemy w całym roku – powiedział Markus Soeder w programie telewizji ZDF.

Nowe obostrzenia w okresie świątecznym

Burmistrz Berlina przekazał z kolei, że obostrzenia mają pojawić się także w szkołach, gdzie dochodzi do licznych kontaktów między zajęciami, których w trakcie pandemii należy unikać. – Jest niebywała liczba kontaktów w czasie zajęć szkolnych. A musimy unikać kontaktów – powiedział Michael Mueller.

W związku z tym władze Berlina postanowiły przedłużyć ferie szkolne do 10 stycznia. Pozostawiono ewentualność wcześniejszego powrotu do szkół – 4 stycznia – jednak w przypadku wyboru wcześniejszej daty uczniowie będą uczyć się w formie cyfrowej lub innej.

W czwartek berliński Instytut im. Roberta Kocha poinformował, że ostatniej doby odnotowano w Niemczech 23 679 nowych przypadków. Z powodu COVID-19 i chorób współistniejących 9 grudnia zmarło tam 440 osób.

 

Andrea

Andrea

Covid-19 Expert

0

Dodaj komentarz