Amantadyna skuteczna w leczeniu koronawirusa?

Amantadyna skuteczna w leczeniu koronawirusa?

Amantadyna lekiem na COVID-19? Ruszają badania kliniczne. Gotowy jest już protokół badań, czyli sposób, w jaki lekarze będą testować skuteczność leku.

O sprawie informuje „Nasz Dziennik”. Gazeta podkreśla jednocześnie, że w dalszym ciągu nie wiadomo, które ośrodki naukowe dołączą do badań klinicznych. Lista ma być nadal otwarta, a jako pierwszy zgodę na przeprowadzenie doświadczeń Agencji Badań Medycznych uzyskać miał ośrodek lubelski pod przewodnictwem prof. Konrada Rejdaka, kierownika Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i prezesa elekta Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

– Nawiązaliśmy współpracę z prestiżowym ośrodkiem – z warszawskim szpitalem MSWiA. Chcemy podjąć współpracę z innymi ośrodkami w kraju, podjęliśmy już wstępne rozmowy – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prof. Konrad Rejdak, dodając, że obecnie finalizowana jest dokumentacja badań, aby możliwie jak najszybciej przeprowadzić badanie kliniczne i znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania.

Amantydyna. Burza ws. leku.

Przypomnijmy, że burza w sprawie amantadyny i stosowania tego leku na COVID-19 trwa od października. Wywołały ją publikacje dr. Włodzimierza Bodnara z Przemyśla, który twierdzi, że wyleczył amantadyną samego siebie oraz ponad setkę pacjentów. W rozmowie z WP powiedział, że podobnie jak on postępują inni lekarze.

Skuteczność amantadyny w walce z koronawirusem nie została potwierdzona dotychczas badaniami klinicznymi. W związku z tym wielu ekspertów ostrzega przed użyciem leku, dla którego nadal nie ma oficjalnych wskazań do leczenia COVID-19.

 

Dr Andrzej J.Samosiuk

Dr Andrzej J.Samosiuk

Psycholog

0

Dodaj komentarz