Ruszyły zapisy dla seniorów. „Olbrzymi ruch”. Jeszcze większe problemy techniczne.

Ruszyły zapisy dla seniorów. „Olbrzymi ruch”. Jeszcze większe problemy techniczne.

Od północy ruszyły zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Termin można zarezerwować przez internet, telefon lub w punkcie szczepień. Zainteresowanie już jest ogromne. Pojawiły się pierwsze problemy.

Na szczepienie przeciw COVID-19 od piątku mogą umawiać się seniorzy powyżej 80. roku życia. O północy ruszył cały system. Okazuje się, że zainteresowanie jest ogromne i już na początku pojawiły się problemy.

Tuż po północy na stronie szczepimysie.pacjent.gov.pl pojawił się komunikat o przerwie technicznej. „Przepraszamy, formularz zgłoszenia chęci szczepienia przeciw COVID-19 jest aktualnie niedostępny. Trwają prace serwisowe. Dostępność formularza zostanie wkrótce przywrócona” – można było przeczytać na stronie.

Obecnie na stronie widnieje komunikat: „Pracujemy nad udrożnieniem wszystkich kanałów rejestracji. Od rozpoczęcia procesu zgłoszeń i rejestracji obserwujemy olbrzymi ruch we wszystkich kanałach dostępowych. Centrum e-Zdrowia i partnerzy systemu dokładają wszelkich starań, aby umożliwić obsługę wszystkich zainteresowanych”.

Jak się zapisać na szczepienie?

Seniorzy mogą zarejestrować się na szczepienie na trzy sposoby: telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.

Aby zarejestrować się telefonicznie, należy skontaktować się z całodobową i bezpłatną infolinią dostępną pod numerem 989. Jednak u niektórych operatorów ten numer nie działa i należy wpisać cały: 22 62 62 989. W trakcie rozmowy będzie można wybrać termin i miejsce szczepienia.

Aby to zrobić, potrzebny jest numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który potem będzie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

 

Szczepionka na COVID. Ruszyły zapisy

Szczepionka na COVID. Ruszyły zapisyŹródło: PAP

 

Można zapisać się także online przez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. Wówczas automatycznie wyświetlą się proponowane terminy i miejsca szczepień w okolicy pacjenta. Można jednak wybrać inne, posługując się wyszukiwarką.

Senior może również skontaktować się bezpośrednio z wybranych punktem szczepień i tam się zapisać. Lista takich miejsc dostępna jest również na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

„Możesz anulować wizytę, zmienić termin lub wybrać inny punkt szczepień przed przyjęciem pierwszej dawki szczepionki. Jednak już po pierwszym szczepieniu – nie będziesz mógł dokonać zmiany. Wynika to z konieczności podania drugiej dawki szczepionki, która pochodzi od tego samego producenta. Druga dawka musi też zostać podana w określonym terminie, tak by szczepienie było maksymalnie skuteczne” – czytamy na stronie rządowej.

Od 15 stycznia swoją gotowość i chęć do zaszczepienia się mogą też zgłosić wszystkie osoby wszystkie osoby od 18 do 70 r. ż. Aby to zrobić, konieczne będzie wypełnienie formularza. Za tydzień ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia.

 

Dr Andrzej J.Samosiuk

Dr Andrzej J.Samosiuk

Psycholog

0

Dodaj komentarz