Argentyna: Najbogatsi sfinansują walkę z pandemią COVID-19.

Argentyna: Najbogatsi sfinansują walkę z pandemią COVID-19.

Senat przegłosował prawo dzięki któremu najbogatsi mają solidarnie sfinansować walkę z pandemią koronawirusa. „Podatek milionera” zapłaci około 12 tys. osób z aktywami powyżej 2,5 mln dolarów. Argentyna jest kolejnym krajem Ameryki Południowej, który szuka sposobu na doraźną pomoc dla swoich obywateli. Wcześniej w ten sam sposób postąpiono m.in. w Chile.

 

 

Argentyna nałożyła nowy podatek na swoich najbogatszych obywateli. Zapłacą oni za materiały medyczne i środki pomocowe w związku z trwającą pandemią koronawirusa. Senatorowie przegłosowali w piątek (4 grudnia) jednorazową opłatę – nazwaną „podatkiem milionera” – 42 głosami za do 26 głosów przeciw.

Nowy podatek będą musiały zapłacić osoby z aktywami o wartości ponad 200 mln pesos (2,5 mln dolarów). W Argentynie to około 12 tys. osób, z czego 380 osób dysponuje majątkiem powyżej 35 mln dolarów. Szacuje się, że nowa danina dotyczy około 0,8 proc. podatników. Osoby poszkodowane będą płacić progresywną stawkę do 3,5 proc. od majątku w Argentynie i do 5,25 proc. od majątku poza granicami kraju.

Rząd zamierza zebrać do 300 mld pesos (3,6 mld dolarów), które mają być przeznaczone w 20 proc. na środki medyczne, na pomoc dla małych i średnich firm, oraz taka sama część na stypendia dla studentów. 15 proc. zostanie przekazane na rozwój społeczny, a pozostałe 25 proc. na inwestycje.

Centroprawicowa opozycja związana z byłym prezydentem Mauricio Macrim (prezydent w latach 2015-2019) krytykuje inicjatywę rządzącej centrolewicy, argumentując że podatek może zniechęcić zagranicznych inwestorów. Politycy Juntos por el Cambio (Razem dla zmiany) obawiają się, że to nie ostatnia tego typu decyzja władz.

 

Alfonso

Alfonso

Covid-19 South America Expert

0

Dodaj komentarz