Prof. Aileen Marty: „Po czym można poznać, że przeszedłeś SARS-CoV-2 bezobjawowo?”

Prof. Aileen Marty: „Po czym można poznać, że przeszedłeś SARS-CoV-2 bezobjawowo?”

W Polsce nawet 80 proc. osób przechodzi zakażenie koronawirusem bezobjawowo. Coraz więcej wskazuje jednak na to, że brak objawów nie jest tożsamy z brakiem powikłań. Na co warto zwrócić uwagę i kiedy lepiej zgłosić się do lekarza?

Po czym poznać, że miałem koronawirusa?

Po czym poznać, że miałem koronawirusa? (Getty Images)

Coraz więcej jednak wskazuje, że bezobjawowy bądź skąpoobjawowy przebieg zakażenia nie oznacza braku powikłań. Lekarze uważają, że podczas epidemii koronawirusa powinniśmy uważniej obserwować stan swojego zdrowia i w razie wystąpienia zmian, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty.

Co może świadczyć o tym, że przeszliśmy koronawirusa bezobjawowo?

Zdaniem lekarzy przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na przewlekle zmęczenie (często utrzymujące się przez tygodnie), zmiany w tolerancji wysiłku oraz na pojawienie się duszności wysiłkowej.

Sygnałem ostrzegawczym może być każdy dyskomfort związany z oddychaniem, z którym wcześniej nigdy nie mieliśmy do czynienia. Może pojawić się uczucie ucisku w klatce piersiowej, świsty oskrzelowe, ból w klatce piersiowej przy głębokim oddychaniu oraz zadyszka.

Jak pokazują badania naukowców ze Scripps Translational Research Institute w Kalifornii, na zdjęciach płuc części bezobjawowych pacjentów występują „zmętnienia”, które mogą świadczyć o procesie zapalnym. Wykryto je u niektórych pasażerów wycieczkowego statku Diamond Princess, na którego pokładzie wystąpiło duże ognisko epidemii. Z 3700 pasażerów 712 zostało zakażonych koronawirusem, z czego zdecydowana większość nie wykazywała żadnych objawów. Po jakimś czasie 76 osób poddano badaniom, w tym tomografii. Badania wykazały, że nawet co druga osoba miała zmiany w płucach.

To zjawisko zaobserwowała również prof. Aileen Marty, specjalistka chorób zakaźnych z Florida International University. Według niej „zmętnienie” obrazu płuc występowało u 67 proc. zakażonych koronawirusem pacjentów, którzy nie wykazywali objawów bądź przechodzili chorobę łagodnie.

Nietypowe objawy koronawirusa

Lekarze radzą też zwrócić uwagę na nagłe wystąpienie kardiologicznych dolegliwości. Mogą one się objawić w postaci kołatania serca, bólu wieńcowego lub problemów z krążeniem żylnym. Jak już pisaliśmy, koronawirus SARS-CoV-2 również może zaatakować serce oraz układ krążenia.

Wśród nietypowych objawów, które mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem, może być obniżona temperatura ciała. Takich objawów doświadczył wokalista disco polo Damian Krysztofik, znany pod pseudonimem NEF.

Byłem osłabiony, miałem obniżoną temperaturę do 36.1, 35.8, a nie gorączkę, jak większość chorych. Muszę przyznać, że palę i to też dało mi do myślenia, bo nie byłem w stanie się zaciągnąć – opowiadał Krysztofik w rozmowie z WP abcZdrowie.

Eksperci również radzą zwrócić uwagę na pojawienie się zmian skórnych np. zaczerwienienia lub zasinienia palców u stóp. Tego typu zmiany obserwowano zarówno u pacjentów z silnymi objawami choroby, jak i osób, które przeszły zakażenie w sposób łagodny lub bezobjawowy. O przejściu choroby może też świadczyć różnego rodzaju wysypka, która ustąpiła bez zastosowania leczenia.

 

Alex

Alex

Koordynator projektu

0

Dodaj komentarz