Milion osób z alergią… na święta: objawy podobne do grypy i COVID-19.

Milion osób z alergią… na święta: objawy podobne do grypy i COVID-19.

Głównym objawem świątecznej alergii jest silny katar.

Grudniowe porządki i zimowe strojenie domów okazuje się być koszmarem dla alergików. Norwescy lekarze alarmują, że prawie 1 mln mieszkańców kraju fiordów cierpi na tzw. alergię świąteczną.

Jak wynika z badania zrealizowanego przez YouGov dla allergiguiden.no, nasilająca się reakcja alergiczna w okresie Bożego Narodzenia dotyka 960 tys. mieszkańców Norwegii. Lekarze wskazują dziesiątki powodów sytuacji. Do najważniejszych należą uczulenie na rośliny oraz materiał, z którego wykonane są ozdoby, drażniące przyprawy i kadzidełka, dym spalanego drewna oraz kurz zbierający się na dodatkowych elementach wystroju mieszkań i domów. Grzyby, pleśnie oraz pyłki mogą osadzać się m.in. na drzewkach choinkowych, które kupujemy od handlarza lub przechowujemy w piwnicy.

Alergia, grypa, a może COVID-19?

Reakcja alergiczna może być mylnie odebrana jako infekcja dróg oddechowych. Z tego powodu, sporo osób nie zgłasza się do lekarza, tylko leczy na własną rękę. Inni przypuszczają, że mogli zakazić się koronawirusem. Lekarze zwracają uwagę, że uciążliwości związane z układem oddechowym mijają zazwyczaj po jednym lub dwóch tygodniach. Z kolei rekacja alergiczna ustąpi, kiedy przestaniemy mieć kontakt z drażniącymi organizm alergenami.

Alergolodzy uważają, że skuteczną formą uniknięcia rekacji alergicznych jest unikanie artykułów, które często uczulają. Dodają też, że warto zamienić np. świece zapachowe na klasyczne. Proponują, by nasze ozdoby nie były przechowywane w wilgotnych miejscach, gdzie mogą stać się łatwym celem dla grzybów i pleśni. Jak piszą w świątecznym przewodniku dla alergików, zawsze znajdzie się jakaś alternatywa, która pozwoli nam spokojnie spędzić święta.

Bjorn
Bjorn
Skandynawski współpracownik
0

Dodaj komentarz