Adrian Cyfer: „Rośnie liczba chorych, a maseczki nie są obowiązkowe”

Adrian Cyfer: „Rośnie liczba chorych, a maseczki nie są obowiązkowe”

Polski żużlowiec o sytuacji w Szwecji. „Rośnie liczba chorych, a maseczki nie są obowiązkowe”

Adrian Cyfer to polski żużlowiec, który przerwę pomiędzy sezonami spędza w Szwecji, pracując w branży poligraficznej. – Paniki w tym kraju nie widać. Rośnie liczba zakażeń, ale tam nadal nie ma obowiązkowych maseczek – mówi zawodnik TŻ Ostrovia.

Adrian Cyfer Na zdjęciu: Adrian Cyfer.

 

Szwecja od samego początku pandemii COVID-19 przyjęła zupełnie inną strategię walki z koronawirusem niż reszta Europy. – Tutaj nie było lockdownu. Życie toczyło się normalnie. Tak było zarówno wiosną, gdy u nas praktycznie wszystko stanęło i tak jest teraz jesienią. Kiedy wróciłem do Szwecji, nic mnie szczególnie nie zaskoczyło. Obostrzenia są wprowadzone, ale nie są one uciążliwe dla normalnego funkcjonowania w życiu codziennym – mówi Adrian Cyfer, polski żużlowiec, który w Szwecji pracuje pomiędzy sezonami.

 

 

 

W pierwszej fali pandemii liczba zachorowań w Szwecji nie szokowała. Pomimo tego, że kraj nie został objęty lockdawnem, w kwietniu z reguły liczba stwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 sięgała 600-700. W czerwcu liczba ta się podwoiła. Druga fala pandemii jesienią zdecydowanie mocniej dotknęła Szwecję.

 

 

28 listopada dobowy przyrost zachorowań przekroczył 4 tysiące. Ostatnie dni to utrzymanie tej tendencji. Szwedzi nie aktualizują jednak tych statystyk w trakcie weekendów i w poniedziałki. Nie ma też ogólnokrajowych obostrzeń. Pojawiają się regionalne restrykcje, polegające na ograniczaniu kontaktów. – Tam gdzie ja pracuję, czyli w niewielkim miasteczku w okolicach Malmoe, nie odczuwam żadnych obostrzeń. Szkoły pracują normalnie. Podobnie urzędy czy sklepy – wyjaśnia żużlowiec.

 

 

 

Adrian Cyfer nie kryje, że po tym jak wyjechał z Polski po sezonie, gdzie już wtedy obowiązywał nakaz noszenia maseczek, a imprezy sportowe odbywały się bez udziału publiczności, w Szwecji zderzył się z inną rzeczywistością. – Tutaj nadal, pomimo wzrostu zachorowań, nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust. Kiedy byłem w sklepie po podstawowe zakupy, pojedyncze osoby posiadały maseczki, bo nie obowiązuje tutaj taki nakaz. Mało tego, nawet nie ma takich zaleceń ze strony władz. Większość społeczeństwa nie zakrywa nosa i ust. Natomiast bardzo restrykcyjnie Szwedzi przestrzegają dezynfekcji rąk – tłumaczy żużlowiec ostrowskiego klubu.

 

W Szwecji władze reagują regionalnie na wzrost zachorowań, ale przede wszystkim liczby pacjentów hospitalizowanych. Ten skandynawski kraj liczy nieco ponad 10 milionów mieszkańców. Na COVID-19 dotąd zachorowało tam ponad 171 tysięcy osób. Zmarło ponad 6100.

 

– Nie pracuję w dużym mieście, więc trudno mi się odnieść do tego, co dzieje się w większych aglomeracjach. W Szwecji jest zupełnie inne zagęszczenie ludności niż w Polsce. Na pewno jednak nie widać w tym kraju paniki. Strach wśród Szwedów zaczyna się jednak pojawiać, bo ta liczba zakażeń dosyć mocno zaczyna wzrastać. Z tego, co zdążyłem zaobserwować, życie tutaj toczy się nadal normalnie – przyznaje żużlowiec.

 

– Tak naprawdę od promu mam 60 kilometrów do miejsca, gdzie pracuję. Nie jest to duże skupisko ludzi. Swoje kontakty ograniczam do niezbędnego minimum. Mieszkam praktycznie w swoim miejscu pracy. Czuję się wobec tego bezpiecznie. Kiedy wracam do Polski, wsiadam w samochód i jadę na prom. Staram się minimalizować kontakty – tłumaczy Adrian Cyfer.

 

Jak przeciętni Szwedzi reagują na rozwój pandemii? – Rozmawiam z kolegami w pracy. Mam świadomość tego, że liczba zachorowań wzrosła dosyć mocno w ostatnim czasie. Z tego, co jednak słyszę, ma to niby wynikać z faktu, że dużo młodych ludzi przyjeżdża do Szwecji do pracy – dodaje nasz rozmówca.

 

– Przy wjeździe do kraju nie ma żadnych ograniczeń. Młodzi ludzie widzą, że w Szwecji nie ma większych obostrzeń w normalnym życiu i chętnie tutaj przyjeżdżają pracować. Żeby wjechać do Szwecji, nie trzeba przechodzić żadnych badań czy okazać negatywnego wyniku na COVID-19 – mówi o liberalnym podejściu do pandemii w Szwecji Cyfer.

 

Dla porównania w ponad 38-milionowej Polsce, gdzie wprowadzono coraz więcej ograniczeń i restrykcji, od października odnotowujemy drastyczny wzrost przypadków zachorowań. Rekord dobowy padł 7 listopada, kiedy to stwierdzono 27 875 pozytywnych wyników testów na COVID-19. Od początku pandemii w naszym kraju według oficjalnych statystyk zachorowało ponad 641 tysięcy osób. Zmarło ponad 9 tysięcy.

Bjorn
Bjorn
Skandynawski współpracownik
0

Bjorn

Skandynawski współpracownik

Dodaj komentarz