Ograniczenia w Danii zostały w środę przedłużone do 7 lutego. Jako przyczynę podano szybkie szerzenie się w kraju nowego, uważanego za bardziej zaraźliwy, wariantu koronawirusa, po raz pierwszy wykrytego w Wielkiej Brytanii. W kraju nieczynne są centra handlowe poza sklepami spożywczymi i aptekami, nauczanie w szkołach odbywa się zdalnie, w spotkaniach może brać udział do pięciu osób. By wjechać do Danii, trzeba przedstawić negatywny wynik badania na obecność SARS-CoV-2.
Obostrzenia w Szwajcarii
W Szwajcarii od poniedziałku 18 stycznia zamknięte będą sklepu niesprzedające podstawowych produktów, a prywatne spotkania zostaną ograniczone do maksymalnie pięciu osób. Obowiązkowe będzie też wprowadzenie pracy zdalnej tam, gdzie to tylko możliwe. Do końca lutego zostaną utrzymane trwające już obostrzenia, w tym zamknięcie restauracji, placówek kultury i obiektów sportowych.
Obostrzenia w Holandii
Do 9 lutego zostanie przedłużona kwarantanna w Holandii – ogłosił we wtorek premier Mark Rutte. W kraju zamknięte są restauracje, zakłady usługowe, lokale rozrywkowe i sklepy z innymi niż najpotrzebniejsze towarami. Nauczanie w szkołach odbywa się zdalnie. Rząd zaleca pracę zdalną tam, gdzie tylko jest to możliwe, a także powstrzymywanie się od podróży po kraju i za granicę. W domach można przyjmować maksymalnie dwóch gości.
Obostrzenia w Belgii
Władze Belgii powiadomiły we wtorek o przedłużeniu obowiązującej w kraju kwarantanny do 1 marca. Ograniczenia obejmują m.in. zamknięcie zakładów usługowych, barów, restauracji, miejsc rozrywki i obiektów sportowych; obowiązek pracy zdalnej, gdy jest to możliwe; możliwość utrzymywania bliskiego kontaktu (niewymagającego utrzymywania półtorametrowej odległości) z tylko jedną osobą spoza swojego gospodarstwa domowego. W całym kraju między północą a godz. 5 trwa godzina policyjna. W Walonii i Brukseli została ona wydłużona i obowiązuje od godz. 22 do 6. Władze Walonii zdecydowały, że ograniczenie będzie stosowane do 15 lutego, w Brukseli potrwa do 1 marca.
Obostrzenia w Wielkiej Brytanii
Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Priti Patel powiedziała we wtorek, że obecnie obowiązujące restrykcje są wystarczające, ale policja będzie je bardziej rygorystycznie egzekwować. W Anglii nie wolno wychodzić z domu bez uzasadnionego powodu, zamknięte są szkoły, sklepy, które nie sprzedają towarów pierwszej potrzeby, punkty usługowe, obiekty sportowe i rozrywkowe. Prywatne spotkania są zasadniczo zabronione poza tzw. bańkami wsparcia, obejmującymi osoby mieszkające samotnie, lub koniecznością opieki nad dziećmi. Nie wiadomo na razie, do kiedy będą utrzymane te ograniczenia, premier Boris Johnson wyraził nadzieję, że będzie je można poluzować w połowie lutego. Brytyjskie media cytują jednak wypowiedź ministra bez teki Michaela Gove’a, który powiedział, że łagodzenie restrykcji może się rozpocząć w marcu. Do podobnych obostrzeń muszą się stosować mieszkańcy niemal całej Szkocji, Irlandii Północnej i Walii.
Obostrzenia w Hiszpanii
Większość regionów Hiszpanii ogłosiła w czwartek przedłużenie trwających już ograniczeń. Do 24 stycznia będzie obowiązywała kwarantanna w Katalonii. Otwarte pozostają tam tylko sklepy o powierzchni mniejszej niż 400 m kw. oferujące podstawowe produkty; nie można opuszczać gminy swojego zamieszkania, a w weekendy nie wolno wychodzić z domu bez uzasadnionego powodu. Podobne regulacje, często ograniczające również limit osób mogących brać udział w prywatnych spotkaniach, a także godziny zamknięcia restauracji pozostają aktualne również w innych regionach. W całej Hiszpanii, zazwyczaj od godz. 23 do 6 rano, obowiązuje godzina policyjna.
Boss
Covid-19-Senior-Ekspert