Moderna: Nowa szczepionka na COVID-19 jeszcze skuteczniejsza”

Moderna: Nowa szczepionka na COVID-19 jeszcze skuteczniejsza”

Jest nowa szczepionka na COVID. Ma być jeszcze skuteczniejsza.

Koronawirus w Polsce i na świecie nie ustępuje. Nie ustępują także naukowcy, którzy w rekordowym tempie pracują nad opracowaniem szczepionki na COVID-19. Teraz do stawki dołączyła amerykańska firma Moderna, która przekazała komunikat: mamy skuteczną szczepionkę.

Jak informuje brytyjska stacja BBC Moderna opracowała szczepionkę, która w daje 95 proc. ochronę przed COVID-19. W badaniu wzięło udział 30 tys. osób z USA, z czego połowa otrzymała dwie dawki szczepionki w odstępie czterech tygodni. Reszta otrzymała “placebo”.

Wyniki wstępnej analizy opublikowanej w poniedziałek (po przebadaniu pierwszych 95 przypadków osób zakażonych) wykazały skuteczność na poziomie 94,5 proc. Jak podała Moderna, 11 z infekcji były ciężkimi przypadkami, a wszystkie z nich dotyczyły grupy kontrolnej. 15 zakażonych osób to seniorzy.”Ogólna skuteczność była niesamowita… to wspaniały dzień” – powiedział Tal Zaks, główny lekarz z firmy Moderna w rozmowie z BBC.

“Firma złoży teraz wniosek do amerykańskiego regulatora o przyspieszoną akceptację do wprowadzenia szczepionki na rynek” – pisze The Guardian. Moderna przekazała, że szczepionkę można przechowywać w konwencjonalnej zamrażarce w temperaturze -20 stopni Celsjusza do 6 miesięcy, a po rozmrożeniu szczepionkę można przechowywać do miesiąca w standardowych temperaturach od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Podczas testów nie wystąpiły żadne “sytuacje niepożądane”, wśród typowych skutków ubocznych pacjenci skarżyli się na: ból w miejscu wkłucia (niecałe 3 proc.), zmęczenie (ok. 10 proc. po drugiej dawce), bóle mięśni oraz stawów (odpowiednio 9 i 10 proc.).

To już kolejna firma, która przygotowuje szczepionkę na COVID-19. Pfizer na początku listopada poinformował, że ich wyrób jest w 90 proc. skuteczny. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał już z przedstawicielami firmy i zapowiedział jak najszybsze nabycie szczepionki.

“Opracowaliśmy szczegółowe plany logistyczne oraz narzędzia zapewniające skuteczny transport, składowanie i ciągłą kontrolę temperatury szczepionek. Nasz model dystrybucji opiera się na elastycznym systemie JIT (just-in-time – dokładnie na czas), przy pomocy którego będziemy dostarczać zamrożone fiolki do punktów szczepień” – przyznawali przedstawiciele Pfizera.

 

 

Alex

Alex

Koordynator projektu

0

Dodaj komentarz