Bent Høie: “Norwegia ma jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów w Europie”

Bent Høie: “Norwegia ma jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów w Europie”

Norweska Rada Ministrów zmienia kryteria zalecające wpisanie danego państwa na tzw. czerwoną listę, która nakłada obowiązek odbycia kwarantanny wjazdowej. Rząd podwyższył dotychczasowy wskaźnik zakażeń z 20 na 25 na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni.

Jak informuje minister zdrowia Bent Høie, niewielka zmiana kryteriów dotycząca zwolnienia z kwarantanny wjazdowej będzie miała małe znaczenie dla obecnych działań Norwegii. Działania mają związek z dostosowaniem obostrzeń do rekomendacji Unii Europejskiej. – Ciągle utrzymujemy podział na państwa żółte i czerwone. Sytuacja epidemiczna w Europie jest bardzo poważna, to nie czas na podróżowanie do innych krajów. Wciąż zalecamy mieszkańcom Norwegii, by unikali niepotrzebnych wyjazdów zagranicznych – komentuje Bent Høie.
Pomimo wciąż powiększającej się liczby zakażeń koronawirusem, sytuacja epidemiologiczna w Norwegii wciąż jest zdecydowanie lepsza niż w pozostałej części Europy. Kraj fiordów jest jednym z niewielu państw, które nie są przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oznaczone w całości na czerwono.

Norwegia nie ma się czego obawiać

Do 11 listopada 2020 roku zgłoszono 9 650 447 przypadków COVID-19 w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Statystyki uwzględniają również Wielką Brytanię. Od początku pandemii najwięcej zachorowań odnotowano we Francji (1 829 659) oraz Hiszpanii (1 398 613) i Wielkiej Brytanii (1 233 775). Czołową szóstkę zamykają Włochy (995 463), Niemcy (705687) oraz  Polska (593592). Norwegia, wraz z m.in. Finlandią, Islandią i Estonią znajduje się w grupie państw, w której wskaźnik zakażeń jest stosunkowo niski.

Norwegia ma jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów w Europie. Zalecenia ministerstwa zdrowia oraz resortu spraw zagranicznych nakładają na większość podróżujących obowiązek kwarantanny oraz konieczność okazania testów, co skutecznie ogranicza napływ mieszkańców z obszarów o wysokim wskaźniku zakażeń koronawirusem.

Bjorn
Bjorn
Skandynawski współpracownik
0

Dodaj komentarz