Białoruś – w cieniu COVID-19

Białoruś – w cieniu COVID-19

W sposób zaskakujący dla wielu traktuje zagrożenie COVID-19 Białoruś. Prezydent tego kraju uznał bowiem w wywiadzie dla jednej ze stacji telewizyjnych, że nie będzie się bał wirusa, który jest taki mały, że nawet jego nie widać… Kraj pozostawił otwarte granice, szkoły i uczelnie pracują w trybie zwykłym, funkcjonuje transport publiczny, kina, centra handlowe, a to wszystko mimo 700 potwierdzonych przypadków zakażenia i 13 zgonów (wg stanu na 6 kwietnia 2020). Została wprawdzie wprowadzona kwarantanna w jednym z akademików Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego po tym, jak wykryto zakażenie COVID-19 u mieszkającego w nim studenta, nie wpłynęło to jednak na tryb prowadzenia zajęć na tej uczelni, jak też na żadnej innej.

– Nie ma żadnej katastrofy, przekonuje prezydent kraju i proponuje skupić się na… nadchodzących pracach rolnych, które są dla niego o tej porze roku priorytetowe.

Wszelkie ostrzeżenie, związane z rozprzestrzenianiem się infekcji, wygłaszane są przez władze wyłącznie w charakterze rekomendacji, żadne restrykcje nie zostały oficjalnie wprowadzone. Jedynym odgórnym środkiem zapobiegawczym stało się przedłużenie ferii wiosennych dla młodzieży szkolnej o kolejne kilka dni (do 11 kwietnia, zamiast do 6 kwietnia ). Nie zmieniło to jednak  harmonogramu roku szkolnego, którego zakończenie zapowiedziane jest na 30 maja 2020. Co ciekawe, mimo wydłużenia ferii, kontynuują swoją pracę wszelkiego rodzaju kluby i kolonie młodzieżowe, organizowane są imprezy masowe i zawody sportowe dla młodzieży.

W sytuacji, kiedy państwo bagatelizuje zagrożenie, mnożą się jednak inicjatywy oddolne: większość uczelni organizuje dni otwarte w trybie online, niektórzy wykładowcy przechodzą na pracę zdalną ze studentami, a Ministerstwo Oświaty umieściło na swojej stronie informację o szkole matematyki online autorstwa Wydziału Matematyki i Mechaniki Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.

Według informacji ze strony Ministerstwa Oświaty Białorusi, egzaminy maturalne planowane są niezmiennie w pierwszej połowie czerwca, a więc terminy rekrutacji na uczelnie także nie ulegają zmianom.

0

Siergiej

Korespondent z Kijova

Dodaj komentarz