Bill Gates ostrzega: USA chaotycznie podjęły walkę z Covid-19

Bill Gates ostrzega: USA chaotycznie podjęły walkę z Covid-19

Bill Gates, który ostrzegał przez lata przed globalnym kryzysem, powiedział, że kiedy wiele państw pracowało w sposób skoordynowany, z planem nad testami na Covid-19, Stany Zjednoczone nie przygotowały się w żaden sposób do takiego działania.

 

Gates powiedział również w wywiadzie przeprowadzonym przez Savannah Guthrie w wydaniu internetowym w piątkowym wydaniu „TODAY”, że wyznaczony czas 18 do 24 miesięcy na opracowanie szczepionki – może nie zostać dotrzymany.

 

„Zwykle badania nad szczepionką trwają ponad pięć lat, ponieważ jest wiele kroków do przejścia”, w tym najpierw testy na zwierzętach, a następnie na ludziach w małej, średniej i dużej skali. Ale w przypadku pandemii koronawirusa „ze względu na wszystkie niewiarygodnie negatywne skutki, im szybciej, tym lepiej”.

„Najlepsi naukowcy ciężko nad tym pracują” – powiedział Gates. „W rzeczywistości w ciągu ostatnich kilku tygodni widziałem oznaki, że możemy przejść do optymistycznej strony tego przewidywania czasu” w przypadku szczepionki.

Gates w 2015 roku ostrzegł, że „jeśli cokolwiek zabije ponad 10 milionów ludzi w ciągu najbliższych kilku dekad, najprawdopodobniej będzie to wysoce zaraźliwy wirus niż wojna”.

W piątek nazwał kryzys koronawirusa „koszmarem”, mówiąc, że „rozprzestrzenianie się układu oddechowego z człowieka na człowieka jest najstraszniejszym scenariuszem”.

„Chciałbym, żeby to przyszło, wiesz, pięć lub 10 lat później, aby rządy mogły przygotować się do szybkiego działania, tak jak kilka rządów” – powiedział Gates.

„Wiele krajów zdecydowało, że na poziomie krajowym zorganizują testy” wirusa, powiedział. „Tak się nie stało w Stanach Zjednoczonych.  Wiesz, dostęp do testów jest po prostu chaotyczny.”

Zapytany, co myśli o ruchach w kierunku ponownego otwarcia przez niektóre stany, takie jak Georgia, Gates powiedział, że „boi się, że będziemy mieć  niektóre stany – „odcięte” od życia, kontaktów”.

„Minie trochę czasu, zanim wszystko wróci do normy” – powiedział Gates.

„Chciałbym móc powiedzieć, że jesteśmy w połowie, ale nie sądzę.”

 

Alex

Koordynator projektu
0

Dodaj komentarz