Breaking News: “Lek, o którym wszyscy mówią”

Breaking News: “Lek, o którym wszyscy mówią”

Federalne badania sugerują, że może on pomóc ludziom znacznie szybciej wyzdrowieć z koronawirusa. Niestety – wstępne badania wykazały, że nie osiągnięto zadawalających wyników w  najcięższych przypadkach.  F.D.A. ( amerykański odpowiednik  Instytutu Leków ) oświadczył, że prawdopodobnie wyrazi zgodę na jego użycie tylko  w sytuacjach awaryjnych/wyjątkowych. Na razie – na zasadzie – testowania.

Wszystkie te wiadomości nadeszły w środę wieczorem . Mówiono o eksperymentalnym leku przeciwwirusowym o nazwie Remdesivir.  Dr Anthony S. Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, jest optymistycznie nastawiony do leku, który został pierwotnie opracowany w nadziei, że może być przydatny przeciwko wirusowi Ebola.  W badaniu federalnym przeprowadzonym przez jego organizację dr Fauci powiedział, że Remdesivir przyspiesza powrót do zdrowia po Covid-19, chorobie wywoływanej przez koronawirusa, o około 31 procent w porównaniu z placebo. Chociaż „nie wydaje się to nokautem”, powiedział, „udowodniono, że lek może blokować tego wirusa”.

Ale inne badanie, przeprowadzone w Chinach i opublikowane w The Lancet, spowodowało ogromny szum medialny.  Chociaż pozornie bezpieczny i dobrze tolerowany, nie stwierdzono, aby  dawał on pacjentom, którzy już byli w stanie krytycznym, znaczące korzyści. To badanie pozostawia jednak otwartą możliwość, że Remdesivir może być pomocny wcześniej w przebiegu choroby lub w mniej poważnych przypadkach.

Twórca leku, Gilead Sciences, ostrożnie poinformował w środę, mówiąc, że „był świadomy pojawiających się pozytywnych danych” z badania federalnego.  Remdesivir nigdy nie został zatwierdzony do leczenia jakiejkolwiek choroby. Efekty końcowe nie zostały jeszcze w pełni zdefiniowane.  Badania federalne i uzyskane przez niego dane nie zostały jeszcze dostatecznie potwierdzone  – co spowodowało pewne pytania dotyczące tego, że wyniki zostały ogłoszone przedwcześnie, być może z powodów politycznych.

Wcześniej pojawiały się nadzieje na leki, które wydawały się obiecujące, ale później okazały się nieskuteczne – lub w przypadku hydroksychlorochiny wręcz wręcz szkodliwe. Nadal nie ma zatwierdzonego leczenia Covid-19.

Szalone poszukiwania. Innym eksperymentalnym leczeniem ciężko chorych pacjentów z koronawirusem jest podanie im osocza krwi od wyleczonych całkowicie pacjentów, których przeciwciała mogą pomóc biorcom.

0

Dodaj komentarz