Covid-19: Stabilna korona, osłabiony dolar

Covid-19: Stabilna korona, osłabiony dolar

Norges Bank przedstawił pozytywne informacje dotyczące korony norweskiej. Od 6 marca waluta nie miała tak wysokiego kursu. Eksperci zwracają uwagę, że obecne zmiany wynikają ze stabilności norweskiego pieniądza oraz osłabienie dolara przez inwestorów.

Wyraźne wzmocnienie korony norweskiej wobec dolara amerykańskiego zauważalne było już w niedzielę. Dolar kosztował około 9,30 NOK, a euro około 10,60 NOK. Sytuacja na rynku walut zmieniła się jeszcze bardziej na korzyść Norwegów w poniedziałek 20 lipca rano. Obecnie za jednego dolara trzeba zapłacić 9,26 NOK. Według notowań Norges Bank jest to najlepszy wynik korony norweskiej od 6 marca, czyli od wybuchu pandemii koronawirusa.

Stabilna korona, osłabiony dolar

W stosunku do dolara korona norweska była najsłabsza w połowie marca. 1 USD kosztował mieszkańców Norwegii 11,60 NOK. Elisabeth Holvik, główna ekonomistka w SpareBank 1, komentuje, że obecna sytuacja na rynku walutowym nie jest spowodowana wyjątkową siłą korony, a osłabieniem dolara. – Dolar jest osłabiany przez inwestorów, którzy próbują znaleźć bezpieczne inwestycje poza USA, na przykład w aktywa związane z ropą naftową i waluty – skomentowała w rozmowie z Nettavisen.

Polacy pracujący w Norwegii mogli w ostatnich tygodniach zauważyć nieznaczną różnicę w cenie korony norweskiej, która w ostatnich dniach czerwca kosztowała 0,4088 PLN. Obecnie uśredniony kurs wzrósł i wynosi 0,423 PLN.

Alex
Koordynator projektu

 

0

Dodaj komentarz