Covid-19 wytworzył nową sytuacje na norweskim rynku pracy.

Covid-19 wytworzył nową sytuacje na norweskim rynku pracy.

Szkoły zawodowe cieszą się coraz większą popularnością w kraju fiordów. Naukę pobiera tam rekordowo dużo, około 18 000 uczniów. Norweski rynek pracy potrzebuje wyspecjalizowanych pracowników, a rząd wychodzi naprzeciw potrzebom społeczeństwa i zwiększa limit miejsc w „zawodówkach”.
Od jesieni do kolegiów zawodowych będzie mogło uczęszczać o 1500 osób więcej w całej Norwegii. W zmienionym projekcie budżetu na 2020 rok norweski rząd zaproponował przeznaczenie funduszy na 1000 nowych miejsc dla uczniów policealnych szkół zawodowych, decyzją Stortingu limit został podniesiony o kolejne 500 stanowisk.
Pierwsza prywatna szkoła zawodowa powstanie w Bergen: „Może zabraknąć nawet 90 tys. fachowców
Epidemia spowodowana wirusem COVID-19 uwypukliła między innymi zapotrzebowanie na konkretnych specjalistów na rynku pracy. Wobec tego Norwegia przyspiesza rozwój tego sektora edukacji i przygotowuje więcej miejsc w szkołach po poziomie średnim II stopnia o profilu zawodowym. To kontynuacja prac popularyzujących edukację przygotowującą do konkretnego fachu.

Etapy edukacji w Norwegii:

1. Grunnskole (obowiązkowa szkoła podstawowa i średnia I stopnia) – wiek: 6-16 lat

2. Videregående skole (liceum – nieobowiązkowe szkoły średnie II stopnia):
– Studieforberedende utdanningsprogrammer (kształcenie ogólne)
– Yrkesfaglige utdanningsprogrammer (kształcenie zawodowe)

3. Równorzędne:
– Universitet (Uniwersytet)
– Høyskole (Szkoła wyższa)
– Fagskole ( Kolegia zawodowe)

Edukacja zawodowa jest dobrze przystosowana dla osób pracujących i potrzebujących profesjonalnego uzupełnienia wiedzy lub dla tych, którzy obecnie stracili pracę w wyniku kryzysu koronowego – poinformował w komunikacie prasowym z początku czerwca minister nauki i edukacji wyższej, Henrik Asheim.

Statystyki nie kłamią

Z raportu przygotowanego dla Stortingu, dotyczącego szkolnictwa wyższego, opublikowanego w czerwcu 2020 roku wynika, że w Norwegii istnieje w sumie 80 szkół zawodowych, w których zarejestrowanych jest prawie 18 300 uczniów. To o 9,6 proc. więcej osób niż w roku 2019. Podniósł się także odsetek studentów niestacjonarnych z 61,7 do 63,6 proc. Odsetek uczniów powyżej 30 roku życia wzrósł z 43,1 do 47,8 proc.

Duże dofinansowania

Rząd wspiera rozwój kolegiów. W kwietniu 2020 roku przyznano 43 miliony NOK na podniesienie jakości edukacji w 18 placówkach. Pieniądze mają być przeznaczone na opracowanie lepszej oferty i zakup nowego sprzętu, który w większym stopniu będzie wykorzystywał technologię cyfrową do nauki.
Boss
0

Boss

Covid-19-Senior-Ekspert

Dodaj komentarz