Praca zdalna od pewnego czasu stała się dla nas przywilejem, ale jednocześnie wyzwaniem. Daje dużo większą swobodę w zarządzaniu swoim czasem, a także pozwala na wiele nowych możliwości. Jednak z drugiej strony praca z domu wiąże się z trudnościami, które na samym początku wydają nam się możliwe do pokonania. Warto zatem wypracować pewne metody, które pomogą w ich przezwyciężeniu.
Organizacja pracy z domu
Szczególnie w przypadku osób, które na co dzień pracują w odpowiednio przystosowanych przestrzeniach biurowych, home office może stanowić wiele trudności. Dla wielu osób głównym problemem okazuje organizacja, a także trudności w koncentracji w planowanych godzinach pracy. W domu jest wiele rozpraszaczy – zawsze można przygotować obiad, wyprowadzić psa, wstawić pranie czy przez chwilę obejrzeć serial. Ważne jest również odpowiednie nastawienie, a także przygotowanie do pracy. W tym może nam pomóc, chociażby zmiana ubrania z domowej piżamy na strój, w którym moglibyśmy wybrać się do biura.
Praca z domu niesie za sobą również ryzyko utraty stałej kontroli nad wykonywanymi zadaniami. Wiele osób zaczynając pracę zdalną, ma problemy z realistycznym podziałem obowiązków oraz właściwym zaplanowaniem ich w czasie. W ten sposób łatwo jest wpaść w pułapkę wrażenia, że pracujemy cały dzień, ale w zasadzie nie zrobiliśmy nic konkretnego. Organizacja pracy z domu jest również o wiele trudniejsza w kwestiach związanych z oddzieleniem czasu poświęconego na pracę, tego przeznaczonego na czas wolny i odpoczynek. Ostatnim problemem, z którym mierzy się wielu freelancerów, są domownicy. Praca zdalna we własnym domu często staje się pretekstem do powierzania innych, dodatkowych obowiązków. Warto jest już na samym początku ustalić granice dotyczące spędzania czasu razem, a tego, który poświęcamy na pracę. Wtedy też unikniemy niepotrzebnych niedopowiedzeń i kłótni.
Praca z domu: jak sobie lepiej radzić?
Odpowiednia organizacja pracy z domu jest absolutnie kluczowa, aby osiągnąć pożądaną wydajność i wykonać zakładane wcześniej cele. Warto nie rozpoczynać pracy, gdy wokół jest nieporządek. Posprzątane biurko wraz ze szklanką wody lub herbaty stworzą przyjazne otoczenie do pracy w skupieniu. Dobrym pomysłem jest przygotowanie szczegółowego planu dnia oraz bieżące monitorowanie swoich postępów. Pozwoli to na ewentualne dostosowanie kolejnych zadań, a przy tym pomoże w wywiązaniu się z terminów.
Równie ważne jest zaplanowanie czasu na posiłki czy ruch na świeżym powietrzu. Warto jest też wcześniej poinformować domowników o godzinach pracy tak, żeby nie przeszkadzali nam w pełnym skupieniu. Dla osób, które mają problem z mediami społecznościowymi lub rozrywką w Internecie – można ustawić sobie blokadę na konkretne strony na czas pracy. To z pewnością pomoże skoncentrować się na konkretnych zadaniach, dzięki czemu wykonamy je w czasie. Pomimo kilku sposobów i wielu technik, każdy powinien indywidualnie sprawdzić, które metody są dla niego najlepsze. Warto jest szukać takich rad w Internecie, gdzie wiele osób dzieli się swoimi sposobami na lepszą organizację zdalnej pracy.
Czy praca w formie zdalnej jest dla każdego?
Należy pamiętać, że praca we własnym domu nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla wszystkich. Wymaga utrzymania bardzo wysokiego poziomu samodyscypliny oraz wypracowania odpowiednich nawyków. Ważne jest, żeby wytłumaczyć domownikom, że praca wykonywana z domu wcale nie oznacza mniejszej ilości zadań i również wymaga pełnego skupienia. Taki rzeczowy argument często wystarcza oraz otwiera pole do rozmowy do nowego podziału obowiązków i być może innej rutyny. Praca z domu to nieskończone pole możliwości, choć zdecydowanie nie jest mniej obciążająca niż klasyczna praca biurowa. Warto jest spróbować tej formy, jeżeli ma się taką możliwość i wypracować najlepsze dla siebie rozwiązania. Przy dobrym poziomie zaangażowania, wytrwałości i dyscypliny z pewnością uda się pracować zdalnie i korzystać z wielu korzyści, jakie z tego płyną. W tak szybko zmieniającym się świecie umiejętność efektywnej pracy w formie zdalnej jest dużym atutem i dobrze jest się do tego przygotować.
Pingback: SKuppER