Dr E. Chelbus: „Maskne to nie tylko efekt noszenia maseczki”

Dr E. Chelbus: „Maskne to nie tylko efekt noszenia maseczki”

Trądzik, zmiany chorobowe, silne stany zapalne, a wszystko to przez niehigieniczne używanie maseczek i silne środki odkażające. Jak uniknąć problemów skórnych w dobie pandemii koronawirusa? Podpowiada dermatolog.

Od kilku miesięcy w mediach można znaleźć artykuły poświęcone zjawisku maskne. Jego nazwa wzięła się od słów: „mask” (z ang. maseczka) oraz „acne” (z ang. trądzik). Oznacza ono nic innego, jak trądzik spowodowany lub nasilony m.in. długotrwałym noszeniem maseczek ochronnych. Od momentu obowiązkowego noszenia maseczek dermatolodzy zaczęli obserwować wzrost liczby pacjentów, którzy skarżą się na nasilenie objawów szczególnie trądziku różowatego w miejscach zakrywanych przez maseczkę.

Nic dziwnego. Może ona stworzyć naszej skórze prawdziwą saunę, która jedynie nasili stan zapalny, szczególnie, jeśli jest wykonana z materiału nieprzepuszczającego powietrza. Dr Ewę Chelbus, dermatolożkę, pytamy, jakie maski powinny nosić osoby zmagające się z trądzikiem oraz w jaki sposób o nie dbać.

W przypadku osób z trądzikiem bardzo ważny jest wybór odpowiedniej maski. Najlepiej, by była wykonana z naturalnego materiału, ale jeśli chodzi o jego grubość, każdy powinien dobrać ją do indywidualnych potrzeb. Zalecam przetestować kilka masek i wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada. Najważniejsze, by można było przez nią swobodnie oddychać. Wtedy skóra również będzie oddychać – zaleca dr Ewa Chelbus.

Specjalistka dodaje również, że maski najlepiej prać w wodzie z niewielką ilością proszku – tak, jak pierze się ubranka niemowlętom. Jeśli natomiast pojawią się podrażnienia, w roztworze wody z medyczną kostką mydlaną (pH poniżej 7).

A jak długo można nosić maskę? To zależy od jej typu. Maseczkę jednorazową, czyli chirurgiczną powinniśmy zmieniać co godzinę. Z kolei maseczki bawełniane można nosić przez kilka godzin, zaleca się jednak ich pranie po każdym użyciu. Maska FP2 może być stosowana przez kilka godzin, natomiast maska FP3 przez kilkanaście. Po tym czasie jednorazowe maseczki należy zutylizować, a te wielokrotnego użytku wymienić na nowe.

Należy również pamiętać, aby przed każdym założeniem maseczki umyć ręce w ciepłej wodzie z mydłem lub je zdezynfekować. Maseczka powinna też szczelnie przylegać do twarzy, ale podczas noszenia nie powinna być dotykana rękami. Również zakładając maseczkę, należy chwycić za gumki lub troczek. Tak samo postępujemy podczas jej ściągania.

 

Emilia

0

Dodaj komentarz