Dr M. Grzesiowski: „Kiedy ozdrowieńcy powinni się zaszczepić przeciwko COVID-19”

Dr M. Grzesiowski: „Kiedy ozdrowieńcy powinni się zaszczepić przeciwko COVID-19”

Dr Domaszewski o szczepionce na koronawirusa. „Jeśli seniorzy nie będą się szczepić, to się to mija z celem”

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dokument mówiący o wszystkich przeciwwskazaniach, środkach ostrożności i zaleceniach dotyczących szczepionki na koronawirusa. Charakterystyka produktu leczniczego jest w tej chwili jedynym oficjalnym informatorem. W rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Domaszewski zaznaczył, że każdy przypadek i tak musi być rozpatrzony indywidualnie.

„Dr Grzesiowski wyjaśnia, kiedy ozdrowieńcy powinni się zaszczepić przeciwko COVID-19”

Charakterystyka szczepionki

Wielu Polaków ma obawy związane ze szczepionką na COVID-19. Według dra Michała Domaszewskiego zazwyczaj, bezpodstawne, a charakterystyka produktu leczniczego jest jedynym dokumentem, który jest wiążący.

– Cała reszta to są spekulacje. Tu mamy dokument oficjalny, przetłumaczony przez Ministerstwo Zdrowia dla polskich lekarzy i tym trzeba się posługiwać – mówi dr Domaszewski.

W dokumencie są przedstawione wszystkie zalecenia i przeciwwskazania do szczepionki, środki ostrożności oraz możliwe działania niepożądane. ChPL zawiera również badania nad szczepionką, które zostały do tej pory przeprowadzone.

– Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to są one bardzo konkretne i wszystkie zostały wypisane w ChPL. Głównie jest to nadwrażliwość na kilka substancji. Jednak w stosunku do chorób takich cukrzyca, czy choroby tarczycy charakterystyka produktu leczniczego nie podaje żadnych przeciwwskazań, są jedynie wyszczególnione środki ostrożności – mówi ekspert.

Kategorycznie szczepionki nie mogą przyjąć osoby, które kiedykolwiek doświadczyły szoku anafilaktycznego. Stąd też zalecenie producenta, aby punkt szczepień był przygotowany na wystąpienie reakcji anafilaktycznej, a pacjent, po przyjęciu wakcyny, pozostał w pobliżu punktu medycznego w przeciągu co najmniej 15 minut od przyjęcia dawki.

 

Alex

Alex

Koordynator projektu

0

Alex

Alex Koordynator projektu

Dodaj komentarz