Dr M.Grzybek: „Pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 norek w Polsce.”

Dr M.Grzybek: „Pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 norek w Polsce.”

Jak informuje Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed), naukowcy wykryli pierwszy w kraju przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 norek hodowlanych. W analogicznej sytuacji w Danii takie odkrycie poskutkowało decyzją o wybiciu wszystkich zwierząt na fermach.

Jak pisze na swojej stronie GUMed, „dr Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej GUMed i dr Łukasz Rąbalski z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych UG we współpracy z lekarzami weterynarii zbadali 91 norek hodowlanych pod kątem obecności koronawirusów”. Naukowcy potwierdzili zakażenie 8 osobników wirusem SARS-CoV-2.

Odkrycia tego dokonano na jednej z pomorskich ferm. Według naukowców wyniki ich badań wskazują na możliwość przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 z człowieka na norki. Aktualnie badacze prowadzą badania genetyczne, mające na celu określenie prawdopodobnego pochodzenia wirusa i umożliwienie porównania ze znanymi sekwencjami genetycznymi SARS-CoV-2.

Koronawirus u norek w Danii.

Około 3 tyg. na fermach norek w Danii stwierdzono wykrycie mutacji koronawirusa, która może być przenoszona z powrotem ze zwierząt na ludzi, co wzbudziło obawy o konsekwencje dla skuteczności przyszłej szczepionki na SARS-CoV-2. W związku z tym zdecydowano o wybiciu wszystkich tych zwierząt w kraju w liczbie ok. 17 mln.

W ubiegłym tygodniu wykryto natomiast zakażenia u 18 pracowników ferm w Polsce, jednak nie zarazili się oni od zwierząt.

 

Alex

Alex

Koordynator projektu

0

Alex

Alex Koordynator projektu

Dodaj komentarz