Dr T.Dzieciątkowski : „Polski lek na koronawirusa?”

Dr T.Dzieciątkowski : „Polski lek na koronawirusa?”

Polska jako pierwsza na świecie ma skuteczny lek na COVID-19. Firma Biomed Lublin oficjalnie ogłosiła zakończenie produkcji pierwszej serii polskiego leku. Stworzenie preparatu było możliwe dzięki osoczu uzyskanemu od ozdrowieńców wcześniej zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Teraz lek trafi do badań klinicznych. W pierwszej kolejności mają otrzymać go obywatele Polski.

Bardzo się cieszę, że Polakom się udało, ale muszę to powiedzieć: to nie jest żaden przełom. Pierwsze prace na ten temat pochodziły ze Stanów Zjednoczonych, jednak trzeba się cieszyć z tego, że w Polsce rusza produkcja immunoglobin — mówi dr Tomasz Dzieciątkowski .

Kiedy możemy powiedzieć, że lek jest skuteczny i nieszkodliwy?

Każdy preparat medyczny musi przejść trzy fazy badań klinicznych. Dopiero kiedy preparat przejdzie badania kliniczne na kilku tysiącach osób, to można go dopuścić do obrotu – mówi dr Dzieciątkowski.

Ekspert dodaje, że odkrycia lubelskich naukowców nie powinno się nazywać lekiem, tylko lekiem biologicznym. Jest to „koncentrat przeciwciał” działających na koronawirusa, które zostały wytworzone przez organizm osób po przejściu COVID-19.

Im cięższy przebieg COVID-19, tym poziom przeciwciał jest większy. Osoby, które przeszły zakażenie bezobjawowo, mają niski poziom przeciwciał – mówi dr Dzieciątkowski.

 

Alex

Koordynator projektu

 

0

Dodaj komentarz