Dr T. Tacikowski: „Odpowiednia dieta może uchronić przed ciężkim COVID-19? Czyli na czym polega siła probiotyków.”

Dr T. Tacikowski: „Odpowiednia dieta może uchronić przed ciężkim COVID-19? Czyli na czym polega siła probiotyków.”

Odpowiednia dieta może uchronić przed ciężkim COVID-19? Ekspert tłumaczy, na czym polega siła probiotyków.

Rola probiotyków w walce z SARS-CoV-2 jest ważniejsza, niż początkowo sądzono. Okazuje się, że osoby z zaburzoną mikrobiotą jelitową są znaczenie bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19. Gastrolog dr Tadeusz Tacikowski wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje i opowiada, jak dzięki odpowiedniej diecie podnieść swoją odporność.

COVID-19 a bakterie jelitowe

Naukowcy wierzą, że poprawienie mikrobioty jelitowej może wspomóc pacjentów w walce z chorobą. Polacy jako pierwsi na świecie sprawdzają działanie bakterii jelitowych na przebieg COVID-19. Badanie prowadzi dr n. med. Jarosław Biliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W jego ramach osoby z ciężkim przebiegiem COVID-19 będą otrzymywać kostki lodu zawierające bakterie jelitowe pobrane od zdrowych dawców.

Mikrobiota czy mikrobiom to zespól mikroorganizmów bytujących w naszych jelitach. Ma on ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Determinuje lub wpływa na nasz apetyt, podatność na depresję oraz, co najważniejsze, na reakcje immunologiczne – opowiada dr Tadeusz Tacikowski. – Jak wykazały obszerne badania, duża liczba osób z ciężkim przebiegiem COVID-19 miała zaburzony mikrobiom. Prawdopodobnie wpływało to funkcjonowanie całego układu immunologicznego i mogło powodować wystąpienie nieprawidłowej odpowiedzi na wirusa – dodaje lekarz.

Zdaniem naukowców zaburzenie mikrobiomu jelitowego może mieć związek z wystąpieniem tzw. burzy cytokinowej u pacjentów z COVID-19. W uproszczeniu to nadmierna reakcja układu immunologicznego, która następuje, kiedy organizm zaczyna produkować dużo substancji interleukina 6, żeby zneutralizować wirusa, ale w efekcie powoduje rozległy stan zapalny. Jak podkreślają klinicyści, burza cytokinowa w tej chwili jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci z powodu COVID-19.

Alex

Alex

Koordynator projektu

0

Dodaj komentarz