Dżuma w Chinach

Dżuma w Chinach

Dżuma w Chinach. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia.

Chińskie władze postanowiły wprowadzić obostrzenia w kraju po tym, jak w prowincji Mongolia Wewnętrzna zdiagnozowano przypadek dżumy. Choroba co jakiś czas pojawia się w różnych miejscach na świecie, jednak w dobie pandemii koronawirusa potencjalny wybuch kolejnej epidemii może być wyjątkowo niebezpieczny.

Władze Chin postanowiły wprowadzić drugi poziom zagrożenia epidemicznego w czterostopniowej skali. Wszystko po tym, jak u jednego z pasterzy zamieszkującego chińską część Mongolii odnotowano przypadek dżumy dychawicznej, zwanej po prostu dżumą.

Przypadek zdiagnozowano z miejscowości Bayan Nur w sobotę. Nie jest jasne, jak doszło do zarażenia, istnieją jednak podejrzenia, że mogło do niego dojść poprzez jedzenie zwierząt, takich jak gryzonie, które uznawane są za źródło dżumy.

Wprowadzony poziom zagrożenia zabrania m.in. polowania na pewne gatunki zwierząt oraz wzywa ludzi do zgłaszania wszystkich podejrzanych przypadków.

Jak donosi BBC, zeszłym roku w Mongolii dwie osoby zmarły z powodu dżumy, którą zarazili się, jedząc surowe mięso świstaka – uznawane w tamtejszej kulturze za tradycyjny lek.

Kilka dni temu donoszono ze stołecznego Ułan-Bator, że w kraju graniczącym z Chinami odnotowano dwa nowe przypadki zachorowań.

Według raportów WHO choroba nie jest obecnie uznawana za bardzo niebezpieczną, ponieważ istnieją bardzo dobrze opracowane metody jej leczenia. Co pewien czas wybucha ona w różnych miejscach na świecie – np. w 2017 roku dżuma pojawiła się na Madagaskarze, gdzie potwierdzono ponad 300 infekcji.

Dżuma, znana jako „Czarna Śmierć”, doprowadziła w XIV wieku do śmierci nawet 2/3 mieszkańców Europy, a w niektórych miejscach Francji czy Włoch zmarło na nią nawet 90 proc. społeczeństwa. Uważa się, że m.in. jej epidemia zakończyła na kontynencie okres średniowiecza.

Choroba pojawiała się jednak na świecie bardzo wiele razy w różnych okresach historycznych – bardzo często pozostawiając za sobą miliony ofiar. Współcześnie jednak udało nam się opanować jej efekty. Mimo to, w okresie epidemii koronawirusa, jej pojawienie się jest wyjątkowo niepokojące.

Emilia

0

Emilia

Naczelna

Ten post ma jeden komentarz

  1. Avatar
    Ryszarda

    Jak nie korona ?, to dżuma, jak nie dżuma to ebola.. Dokąd zmierza ten świat..

    0

Dodaj komentarz