Eksperci: “To zły moment. To najgorszy moment”

Eksperci: “To zły moment. To najgorszy moment”

Minister zdrowia Łukasz Szumowski we wtorek 18 sierpnia podał się do dymisji. Dzień wcześniej ze stanowiska zrezygnował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Eksperci komentują ich odejście i pytają, kto będzie następny?

– Mogę powiedzieć, że jestem zaskoczony. Nic nie wskazywało do tej pory, że minister ustąpi ze stanowiska. Jeszcze w lipcu deklarował chęć pozostania w ministerstwie na długo. Nie jestem przekonany, czy jest to dobry moment, bo w tej chwili zmiana prowadzącego w trakcie może być bardzo trudna dla całej sytuacji zdrowotnej w Polsce. I w tym momencie pojawia się kolejne najistotniejsze pytanie, kto będzie następny – mówi dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, mikrobiolog i wirusolog.

Podobnego zdania jest profesor Włodzimierz Gut, który o odejściu ministra zdrowia dowiedział się od nas.

Jeżeli takie decyzje zostały podjęte, były ku temu powody. Czy był to dobry pomysł w środku pandemii? Cóż, zazwyczaj tego typu problemami zajmują się zespoły, a nie pojedynczy ludzie. Jak powstawała pandemia, to nikt nie wiedział, jak to się rozwinie, później mówili, że za dużo kupił, że złe kupił, że wszystko źle robi. Jakby mi tak ktoś mówił, to bym brzydko powiedział, żeby mnie pocałował tam, gdzie słońce nie dochodzi. Żyłem, kochałem i cierpiałem razem z wami, teraz mam dosyć i cierpcie sobie sami! – komentuje profesor.

Dr Tomasz Ozorowski martwi się o przyszłość.

– Z całą pewnością walka z epidemią wymaga drugiego otwarcia i to szybko. Decyzja powinna zapaść w ciągu dwóch tygodni. Nie sądzę, żeby Ministerstwo Zdrowia miało w tej chwili już jakieś konkretne pomysły. Wiemy, z czym sobie poradziło, z czym sobie nie poradziło. To nie jest kwestia osoby, to jest kwestia koncepcji. Jeżeli minister Szumowski zostawił gotową, przygotowaną koncepcję, to będziemy mieli szczęście, jeżeli czegoś takiego nie ma, to rzeczywiście będziemy mieli problem – przyznaje dr Tomasz Ozorowski, mikrobiolog i prezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej.

Eksperci są zgodni, że to zły moment na dymisję ministra zdrowia, skoro jesteśmy w środku walki z pandemią koronawirusa.

 

Alex

Koordynator projektu

0

Dodaj komentarz