Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o rekordowym dziennym przyroście zakażeń koronawirusem na całym świecie. W niedzielę odnotowano 307 930 przypadków infekcji. Polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 377 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. 15 osób zmarło. Łącznie w naszym kraju od początku trwania epidemii zaraziło się 74 529 osób. Lekarzom nie udało się uratować 2 203 z nich. W Marsylii zaczyna brakować łóżek dla pacjentów z Covid-19. Izrael, jako pierwszy kraj na świecie, ogłosił drugi lockdown, zacznie obowiązywać od piątku. Wydarzenia związane z pandemią koronawirusa w kraju i na świecie znajdziecie w naszym raporcie z dnia 14 września.
– 307 930 infekcji w ciągu 24 godzin – WHO poinformowało w niedzielę o nowym dziennym rekordzie zakażeń na całym świecie;
– w Polsce resort zdrowia poinformował o 377 nowych przypadkach zakażeń; 15 osób zmarło. Łącznie w naszym kraju od początku trwania epidemii zaraziło się 74 529 osób. Lekarzom nie udało się uratować 2 203 z nich. Ubiegłej doby wykonano ponad 12,6 tys. testów na obecność koronawirusa – najmniej w ostatnich dniach;
– rośnie liczba szkół, w których z powodu koronawirusa zmieniono tryb nauki. Według danych Ministerstwa Edukacji w całej Polsce takie zmiany dotyczą 174 placówek. Nauczanie zdalne odbywało się w 50 placówkach. W 124 wprowadzono tak zwany model mieszany.
Od piątku w Hiszpanii potwierdzono ponad 27,4 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Silvia Calzon uważa, że w dalszym ciągu konieczne jest utrzymywanie restrykcji dotyczących m.in. ograniczania działalności nocnych placówek rozrywki. “Nie możemy teraz luzować (…)” – powiedziała.
Wyraźnie w ciągu ostatnich trzech dni zwiększyła się także liczba zmarłych – o 101. W sumie w Hiszpanii zmarło już z powodu zakażenia koronawirusem 29 848 osób.
W ciągu ostatniej doby we Francji potwierdzono 6158 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 34 kolejne osoby zmarły w wyniku Covid-19.
Liczba zgonów na Covid-19 we Francji wzrosła do 30 950. Od wybuchu pandemii potwierdzono w kraju 387 252 przypadki zakażenia.
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 11 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 2953 nowe zakażenia koronawirusem, co jest pewnym spadkiem w stosunku do poprzednich kilku dni.
W całym kraju łącznie od początku epidemii wykryto 371 457 infekcji SARS-CoV-2, co jest 14. najwyższą liczbą na świecie i czwartą w Europie – za Rosją, Hiszpanią i Francją.
W poniedziałek w większości regionów rozpoczął się rok szkolny w odmienionych z powodu pandemii placówkach oświatowych, których dyrekcje starają się zagwarantować maksymalne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego i dystansu społecznego. W tym celu do wielu placówek zamówiono nowe jednoosobowe ławki. Mają zostać dostarczone do końca października. W regionie Molise najmłodsi uczniowie otrzymali kolorowe kółka wyznaczające wymagany dystans. Do szkół w Toskanii wysłano przezroczyste maseczki.
Amatorskie kluby piłkarskie w Czechach wycofują się z udziału w krajowej fazie tamtejszych rozgrywek pucharowych. Powodem są wysokie koszty testów na obecność koronawirusa. Badania są obowiązkowe w profesjonalnej rywalizacji futbolowej.
Jak poinformowały czeskie media, do grona drużyn, które bez gry awansowały do trzeciej rundy, dołączyły: pierwszoligowa Zbrojovka Brno i drugoligowy FC Vlasim.
Ich rywale – Slovan Rosice i Sokol Srbice – wycofali się z Pucharu Czech ze względu na zbyt duże opłaty (nie opublikowano ich wysokości) za testy na koronawirusa. Wszystkie amatorskie drużyny muszą im się poddać przed spotkaniami pucharowymi.
Wcześniej wiele innych zespołów z tego samego powodu zrezygnowało z gry. Czeski związek podał, że o zamiarze wycofania się z rozgrywek kluby muszą informować nie później niż na 48 godzin przed wyznaczonym terminem meczu. W ten sposób unikną kar finansowych za walkowera.
Do trzeciej rundy, w podobny sposób co Zbrojovka i Vlasim, awansowały m.in. ekipy Sigmy Ołomuniec, Dukli Pragi i wiele innych drużyn.
Po przyjeździe na Litwę z Polski od poniedziałku nie obowiązuje już samoizolacja w związku z sytuacją epidemiczną. Litwa podniosła próg, od którego wymagana jest kwarantanna, z 16 do 25 nowych przypadków Covid-19 na 100 tys. mieszkańców danego kraju w ciągu 14 dni.
Dwutygodniowa kwarantanna dla osób, które przyjeżdżały z Polski na Litwę, obowiązywała od 10 sierpnia w związku z liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce.
Od 19 września przestaje obowiązywać zalecenie kwarantanny dla podróżnych przybywających do Finlandii z niektórych krajów, w tym z Polski – poinformowało MSZ za pośrednictwem portalu „Polak za granicą”.
Finlandia znosi kwarantannę dla osób przybywających z krajów, w których wskaźnik zakażeń wynosi maksymalnie 25 przypadków na 100 000 mieszkańców notowanych w ciągu ostatnich 14 dni. Obecnie na liście tej znajduje się również Polska.
Na Ukrainie w niedzielę wykryto 2462 zakażenia koronawirusem, 650 zainfekowanych wyzdrowiało, a 33 chorych na Covid-19 zmarło – przekazał minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Hospitalizowano 360 osób.
Łącznie zakażenie koronawirusem wykryto na Ukrainie u 156 797 osób, zmarło od początku pandemii 3211 chorych, a wyzdrowiało 69 543 pacjentów.
Do 31 października na Ukrainie trwa tzw. kwarantanna adaptacyjna, czyli dostosowywanie restrykcji i wytycznych sanitarnych do skali epidemii w danym regionie. Do 28 września obowiązuje też tymczasowy zakaz wjazdu dla obcokrajowców (poza pewnymi wyjątkami).
W Rosji w ciągu minionej doby wykryto 5509 nowych zakażeń koronawirusem – poinformował sztab ds. walki z pandemią. Oznacza to, że dobowy przyrost zakażeń zbliżył się do poziomu z końca lipca. W ciągu ostatniej doby zmarło 57 osób.
Ogółem od początku pandemii zakaziło się 1 068 320 osób, a zmarło 18 635.
W Czechach odnotowano 792 nowe przypadki koronawirusa – poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. To spadek po pięciu dniach z rzędu, kiedy liczba infekcji przekraczała 1000.
Agencja Reutera zastrzega, że resort jeszcze nie zaktualizował danych, dotyczących wykonywanych codziennie testów na obecność koronawirusa. W weekend zwykle wykonuje się mniej takich badań.
Od 1 marca, kiedy w kraju pojawiły się pierwsze przypadki SARS-CoV-2, odnotowano 36 188 zakażeń. 456 osób zmarło, w tym 19 – w zeszłym tygodniu.
Były minister zdrowia, a obecnie pełnomocnik rządu ds. nauki i innowacji w służbie zdrowia Roman Prymula powiedział w niedzielę w telewizji, że obecnie w Czechach mamy do czynienia z drugą falą epidemii, a za dwa do trzech tygodni liczba hospitalizowanych może być taka sama jak wiosną.
Alex
Koordynator projektu