Iran tuszował dane o epidemii. Ofiar było trzy razy więcej

Iran tuszował dane o epidemii. Ofiar było trzy razy więcej

Liczba zgonów z powodu koronawirusa w Iranie jest prawie trzykrotnie większa, niż podają oficjalne dane – wykazało dochodzenie BBC. Oznacza to, że Iran tuszował prawdziwą skalę epidemii.

Anonimowe źródło przesłało BBC dane dotyczące epidemii koronawirusa w Iranie. Zawierają one szczegółowe informacje na temat przyjęć do szpitali w całym kraju, w tym imiona i nazwiska pacjentów, ich wiek, płeć, objawy, datę i długość pobytu w szpitalu oraz inne schorzenia, na które cierpią.

Źródło twierdzi, że udostępniło te dane, aby „ujawnić prawdę” i zakończyć „polityczne gry” związane z epidemią. BBC nie mogło zweryfikować, czy to osoba, która pracuje w irańskim rządzie, ani w jaki sposób uzyskała dostęp do danych. Jednak szczegóły znajdujące się na przesłanych do dziennikarzy listach odpowiadają informacjom dotyczącym niektórych pacjentów, o których wie BBC.

Według danych na COVID-19 do 20 lipca zmarło w Iranie prawie 42 tys. osób. Jednak ministerstwo zdrowia zgłosiło jedynie 14,4 tys. zgonów. Liczba osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, jest także dużo wyższa: 451 024 w porównaniu z 278 827.

Iran był jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem krajem. W ostatnich tygodniach odnotowano drugi gwałtowny wzrost liczby zachorowań. Zgodnie z dokumentacją przesłaną dziennikarzom pierwszy zgon na COVID-19 w Iranie odnotowano 22 stycznia. To prawie miesiąc przed tym, jak rząd oficjalnie potwierdził pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem.

Od czasu wybuchu epidemii w Iranie wielu ekspertów podawało w wątpliwość oficjalne liczby. Wystąpiły nieprawidłowości w danych między szczeblem krajowym i regionalnym, o których wypowiadały się niektóre lokalne władze. Lekarze posiadający bezpośrednią wiedzę na ten temat powiedzieli, że irańskie ministerstwo zdrowia znajduje się pod presją ze strony organów bezpieczeństwa i wywiadu.

 

Przemek

Przemek

Covid-Lancer

0

Dodaj komentarz