Jeszcze 10 lat temu w opublikowanym raporcie przez WHO mogliśmy zapoznać się z przewidywaniami na temat depresji. Organizacja alarmowała wtedy, że już 2020 roku depresja będzie drugą najczęściej występującą chorobą na świecie. Obecne badania jedynie potwierdzają tę hipotezę. Depresja a izolacja to temat, który jeszcze długo będzie jednym z najczęściej poruszanych w kwestii zdrowia psychicznego i wpływu koronawirusa. Już teraz możemy obserwować dynamiczny wzrost osób cierpiących na objawy depresji. Diagnoza zaburzenia jest w tym momencie o trudniejsza ze względu na brak możliwości skonfrontowania swoich objawów z najbliższymi, którzy mogliby zauważyć niepokojące symptomy. Oznacza to, że powinniśmy dbać o siebie sami. Jak to zrobić? Podpowiadamy!
Depresja a smutek
Pierwsze objawy depresji bardzo łatwo pomylić z okresami wzmożonego smutku i obniżenia nastroju, które mogą dopadać każdego. Czy brak zainteresowania podjęciem jakiejkolwiek aktywności, płacz bez powodu, czy drażliwość to jedynie gorszy dzień, czy już depresja. Aby odróżnić te dwa stany, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim czas trwania. Jeśli niepokojący stan utrzymuje się kilka godzin, bądź nawet kilka dni, nie mamy podstaw, by mówić wtedy o depresji. Jeśli jednak utrzymują się do dwóch tygodni, to znak, że najczęściej mamy już do czynienia z poważnymi objawami zaburzenia.
Jak odróżnić smutek od objawów depresji?
Podczas okresów wytężonego smutku, zazwyczaj nie mamy do czynienia z występowaniem innych objawów, takich jak bezsenność lub nadmierna senność, spowolnienie w działaniu, poczucie winy, utrata apetytu, czy napady lęku. Niektóre z nich mogą się pojawić, ale najczęściej znikają po krótkim czasie. Smutek jako objawy depresji będzie jednak posiadał szereg symptomów tego typu, które mogą wskazywać na rozwój zaburzenia.
Warto również wziąć pod uwagę przyczynę smutku i sposoby radzenia sobie z nim. Smutek w depresji może pojawić się bez przyczyny i utrzymywać się na naprawdę wysokim poziomie. Tymczasem okresowy smutek najczęściej ma swoje źródło w konkretnych wydarzeniach z naszego życia. Dodatkowo osoby, które przejawiają objawy depresji, nie przyjmują różnorodnych prób pocieszenia, czy poprawy nastroju, takich jak niespodzianki lub dobre słowo. Chorego na depresję nie da się pocieszyć, a takie próby ze strony drugiej osoby, mogą nawet prowadzić do pogorszenia się nastroju, ponieważ osoba będzie się czuła niezrozumiana.
Pojawiający się okresowo smutek może znacznie spowolnić, ale nie powinien zakłócać naszej codziennej aktywności. Depresja może jednak powodować niechęć do wykonywania najprostszych czynności, takich jak ubranie się, czy umycie zębów. Dodatkowo spada również realna ocena sytuacji. Objawy depresji wskazują na to, że osoba widzi wszystko w czarnych barwach, nawet jeśli obiektywnie wszystko w jej życiu układa się odpowiednio dobrze. Pojawiają się również myśli samobójcze i rezygnacja w stosunku do podejmowania jakiejkolwiek aktywności.
Jak rozpoznać objawy depresji?
Do najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów depresji, zalicza się:
- utratę radości – często odczuwane jest jako poczucie pustki i zobojętnienia; często osoby nie czują przyjemności z wykonywania czynności, które dotychczas przynosiły im radość,
- ograniczenie w podejmowaniu aktywności – zaniechanie dotychczasowych zainteresowań, brak udzielania się w towarzystwie i niepodejmowanie kontaktu z innymi,
- pesymistyczne i katastroficzne myślenie – wrażenie bezsensu dalszego życia i utrzymujące się poczucie beznadziei, obniżenie energii życiowej, a także zaniżenie samooceny,
- myśli samobójcze – ciągłe poczucie bycia niepotrzebnym i chęć zakończenia życia,
- znaczne zaburzenie koncentracji – pogorszenie funkcji poznawczych, takich jak pamięć, a także zaburzenia snu lub bezsenność,
- spadek libido – znaczne zaburzenia seksualne, a u kobiet zaburzenia miesiączkowania.
Znajomość objawów depresji i umiejętność odróżnienia ich od okresowego smutku jest niezwykle ważna, szczególnie jeśli nie mamy wokół siebie bliskich osób, które mogłyby zwrócić nam uwagę na niektóre symptomy. Pamiętajmy również, że nie wszystkie objawy depresji muszą pojawić się jednocześnie. Depresja a izolacja to ważna kwestia, na którą powinniśmy zwracać szczególną uwagę i dbać o zdrowie własne i innych.