Jobsora: „Skutki pandemii COVID-19 w polskich firmach.”

Jobsora: „Skutki pandemii COVID-19 w polskich firmach.”

 

Pandemia COVID -19 w małych i większych przedsiębiorstwach.

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że obecna sytuacja i ogrom obostrzeń nakładanych na obywateli wcale nie przyczynia się do wzrostów sprzedaży i pozytywnych zmian w polskich działalnościach, spółkach i większych firmach. Eksperci uważają, że rok 2020 jest spisany na straty.

 

Nie ma co się łudzić, że w tym roku będzie lepiej, ponieważ przyglądając się statystykom wcale nie zapowiada się na poprawę sytuacji. Pewni możemy być tylko tego, że do końca roku zbyt wiele się nie zmieni. Dobrą wiadomością jest fakt, że tendencja zachorowań jest malejąca, a liczby zakażonych z dnia na dzień maleją. Pozostaje tylko wiara w nowy, lepszy rok i wyczekiwanie na złagodzenie obostrzeń lub prawidłową reakcję władz na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju.

 

Wielu właścicieli firm zastanawia się nad przyszłością swoich biznesów. Ludzie szukają pomocy w różnych miejscach. W poniższym artykule zastanowimy się i omówimy sytuację w naszym kraju, zastanowimy się jak działają firmy w czasie pandemii oraz jakie zmiany w funkcjonowaniu firm trzeba było wprowadzić. Postaramy się również podpowiedzieć jak powinni radzić sobie przedsiębiorcy i sami pracownicy.

Działania firm w czasie pandemii COVID-19.

 

Wiele firm mimo strat prężnie stara się utrzymać na rynku. Ludzie liczą na to, że kolejne miesiące przyniosą pozytywne wieści dla przedsiębiorców.

 

Początek pandemii to ciężki czas dla wszystkich, ponieważ chaos panujący w kraju spowodował najwyższe straty w całym 2020 roku. Rząd zamykał masowo wszystko co było możliwe. Nie ma co się dziwić, ponieważ wirus w początkowej fazie wydawał się być bardzo groźny. Z czasem okazało się, że nie jest tak źle jak się wydawało. Naukowcy publikowali coraz to nowsze badania i próbowali udowodnić, że wystarczy podstawowa higiena i środki bezpieczeństwa, by ustrzec się przed niepożądanym wirusem. Mimo to wiele firm nadal notowano gigantyczne straty, siłownie nie mogły zostać otwarte, baseny świeciły pustkami a galerie i sklepy nie mogły przyjmować i obsługiwać swoich klientów.

 

Właściele zmuszani byli do utrzymywania zamkniętych zakładów pracy. Wstrzymywano projekty i wysyłano pracowników na przymusowe urlopy. Każdy zastanawiał się jak sytuacja rozwinie się w przyszłości.

Działania w polityce firm z powodu pandemii COVID-19.

 

Ci którzy mogli starali się przenosić swoje biznesy do internetu. W 2020 roku zanotowano znaczny wzrost sprzedaży online oraz zaobserwowano liczne nowe sklepy internetowe i platformy handlowe. Ludzie nie mogli wychodzić z domu, słysząc z każdej strony głosy by nie narażać populacji i przestrzegać akcji społecznej #zostanwdomu.

 

Firmy decydowały się na zdalne zatrudnienie. Wiele przedsiębiorstw przestawało istnieć ogłaszając swoja upadłość lub działać na rynku bardzo zachowawczo. Kawiarnie i bary stawały się niewypłacalne. Właściciele zmuszeni byli na zakończenie swoich biznesów. W konsekwencji ludzie tracili pracę. Zatrudnienie spadało a bezrobocie rosło. Kraj popadał w kryzys. Ludzie szukali ostatniej deski ratunku na portalach z ogłoszeniami pracę, np Jobsora. To dobra opcja na poszukiwania pracy w tym okresie. Wiele firm pomimo pandemii zgłasza zapotrzebowanie na pracowników zdalnych w różnych branżach.

Kiedy będzie lepiej?

W okresie letnim niektóre obostrzenia zostały zniesione, a gospodarka powoli podnosiła się z kolan. Ludzie szukali nowej pracy, niektórzy nadal pracowali zdalnie ale można było łatwiej zrobić zakupy, pójść na basen, siłownię lub odpocząć na wakacjach.

 

Po wakacjach sytuacja się powtórzyła. Okres października i listopada to kolejna zmora dla firm i przedsiębiorców. Do dnia dzisiejszego obywatele nie mogą swobodnie korzystać z wszystkich udogodnień usług. Rząd na długo zamknął siłownie i baseny, na świąteczne zakupy musimy oczekiwać w długich kolejkach przed sklepami z powodu ograniczeń na ilości osób przebywających w sklepach na metr kwadratowy. Kolejni właściciele firm z dnia na dzień zmuszeni są zamykać swoje biznesy. W najgorszej sytuacji aktualnie znajdują się:

 

  • branże gastronomiczne,
  • branża turystyczna,
  • branża beauty,
  • branże sportowo rekreacyjne.

 

Właściciele tego typu biznesów zmuszeni zostali do wstrzymania swoich działalności. Wielu z nich zawiesiło swoje działalności w urzędach skarbowych.

Jak sobie radzić w trudnym czasie?

 

Jako przedsiębiorca warto pomyśleć o zatrudnieniu online. Tego typu rozwiązanie pozwala na duże oszczędności czasu i pieniędzy oraz idealnie wpisuje się w obowiązki i ograniczenia dla pracodawców.

 

Ponadto można ubiegać się o rządowe pieniądze z tak zwanej Tarczy Kryzysowej. Dla wielu branż przewidziane są dodatkowe pieniądze i pożyczki. Niestety nie każdy znajdzie swoja profesję na liście rządowej. Sklepiki szkolne oraz małe punkty gastronomiczne nie zostali przewidziani w programie odbudowy gospodarki. Nie pozostaje nic innego tylko starać się utrzymać na rynku i wyczekiwać na nowe programy i rekompensaty ze strony Państwa.

Przyszłość naszych firm.

 

Wszyscy liczymy na powrót normalnej codzienności. Wszyscy chcemy cieszyć się pełnią życia, normalnie pracować i zarabiać pieniądze. Najwyższy czas na odbudowywanie zmian powstałych na skutek pandemii oraz przywrócenie stabilności i funkcjonowania polskich firm. W tym trudnym czasie spróbujmy chociaż minimalnie dostosować się do zmian na rynku, oferujemy zdalne usługi, walczmy o klientów!

 

Materiał przygotowany przez Jobsora.com Team

 

0

Dodaj komentarz