Już wiadomo, kto w Polsce dostanie ją pierwszy. Szczepionka przeciwko Covid-19.

Już wiadomo, kto w Polsce dostanie ją pierwszy. Szczepionka przeciwko Covid-19.

26 grudnia do Polski trafi 10 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Dzień później rozpocznie się szczepienie osób z tzw. grupy zero. Już wiadomo, kto dostanie pierwszą dawkę preparatu firm Pfizer i BioNTech.

Szczepionka na koronawirusa. Już wiadomo, kto w Polsce dostanie ją pierwszy

Szczepionka na koronawirusa. Już wiadomo, kto w Polsce dostanie ją pierwszy

Pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce na COVID-19 będzie pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Drugą osobą mężczyzna, lekarz tego szpitala – poinformowała Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA. Szczepień dokonają lekarze.

Rzecznik dodała, że szczepienia tego dnia – 27 grudnia – przyjmie także ponad 300 osób – pracowników i współpracowników szpitala. – Te osoby będą szczepione w gabinetach zabiegowych na oddziałach, gdzie pracują – uściśliła.

O tym, że pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko koronawirusowi w Polsce będzie pracownik szpitala MSWiA w Warszawie, mówił w środę rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że będzie to wydarzenie medialne.

Do końca stycznia będzie można zaszczepić 750 tys. osób

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał we wtorek, że 26 grudnia, w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia, szczepionki przeciwko COVID-19 dotrą do Polski, a pierwsze szczepienia odbędą się w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk wskazał, że szczepionki, które przyjadą z Belgii, 27 grudnia rano trafią do 72 tzw. szpitali węzłowych w Polsce. W nich będą szczepione osoby z „grupy zero”, czyli m.in. personel medyczny i pracownicy podmiotów leczniczych.

– Do końca grudnia trafi do Polski jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek, a potem do końca stycznia łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek, co pozwoli nam zaszczepić do końca stycznia około 750 tys. pacjentów – zapewniał Dworczyk.

Alex

Alex

Koordynator projektu

0

Dodaj komentarz