Kolejny dzień, kolejny rekord.

Kolejny dzień, kolejny rekord.

W ciągu ostatniej doby służby wykryły 726 przypadków koronawirusa. W ostatnim tygodniu wyraźnie niższą liczbę zakażeń na każdy milion mieszkańców mają np. Włochy i Niemcy.
Od początku sierpnia w Polsce służby wykryły 3,8 tys. nowych zakażeń koronawirusem. W tym miesiącu (który trwa niespełna tydzień) rekord zakażeń został pobity już dwa razy – ostatni raz stało się to w czwartek 6 sierpnia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 726 nowych zakażeniach. Średnio jednak każdy kolejny dzień sierpnia przynosi ponad 600 nowych infekcji. I już dziś można powiedzieć, że kolejne dni mogą przynieść jeszcze wyższe wyniki. Dlaczego?

W ciągu najbliższych dni pojawią się nowe wyniki ze śląskich kopalni. Można się spodziewać, że w piątek, sobotę, dane ze Śląska będą wskazywać po około 200 zakażeń – przyznaje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

 

Co istotne, w ciągu ostatniej doby problem był w aż czterech województwach. 24 godziny przyniosły na Śląsku 137 przypadków, 118 pojawiło się w Małopolsce, a 107 w województwie mazowieckim. Z kolei woj. wielkopolskie odpowiada za kolejne 89 infekcji. W sumie cztery województwa to 451 infekcji (czyli ponad 62 proc.).

 

Warto zauważyć, że łączna liczba osób na kwarantannie przekracza 102 tys. To oznacza, że armia ludzi jest zmuszona przebywać w domu i czekać na testy. Liczba zajętych łóżek w szpitalach jest stała – oscyluje w okolicach 1,9 tys. Od dłuższego czasu nie zmienia się również liczba zajętych respiratorów. W czwartek były zajęte 72 takie urządzenia.

Efekt nagłego wzrostu mógł być tylko jeden: zmiana zasad. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że na terenie 19 powiatów przywracane są restrykcje. Na terenie 9 tzw. czerwonych powiatów wraca obowiązek noszenia masek w przestrzeniach publicznych – również na ulicach. W tych miejscach wyłączone z użycia są również kina, siłownie, a wydarzenia sportowe mogą odbywać się wyłącznie bez udziału publiczności.

Wracają również limity klientów w restauracjach – liczba gości zależna jest od przestrzeni, a przelicznik wynosi 1 osoba na każde 4 metry kwadratowe lokalu. Podobne zasady są wprowadzone w kościołach – tutaj również na mszę ma wejść ograniczona liczba osób. Największą zmianą jest jednak znaczne ograniczenie liczby gości na weselach i imprezach rodzinnych. Bawić może się zaledwie 50 osób.

Największe zmiany czekają mieszkańców: powiatu ostrzeszowskiego, powiatu nowosądeckiego, Nowego Sącza, powiatu wieluńskiego, powiatu pszczyńskiego, Rudy Śląskiej, powiatu rybnickiego i Rybnika oraz powiatu wodzisławskiego.

 

Alex

Koordynator projektu

0

Dodaj komentarz