Koronawirus wyniszcza mózg

Według nowych badań koronawirus poważnie uszkadza mózg chorego na COVID-19. Pacjenci, u których wykryto wirusa SARS-CoV-2, mają poważne problemy neurologiczne.

COVID-19 powoduje nie tylko niewydolność oddechową, ale również uszkadza mózg. 50 proc. pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 ma objawy neurologiczne.

Koronawirus powoduje objawy neurologiczne

Są to m.in. zawroty głowy, trudności z koncentracją, utratę węchu i smaku, osłabienie, zapalenie opon mózgowych, a nawet udar mózgu. Tak wynika z badań opublikowanych w New England Journal of Medicine.

Koronawirus, oprócz tego że wpływa na układ oddechowy, nerki czy serce, to również niszczy mózg. Naukowcy, którzy opublikowali wyniki badań w New England Journal of Medicine, zauważyli, że u pacjentów przyjętych na oddział intensywnej terapii we francuskim szpitalu uniwersyteckim, w ciągu kilku dni od przyjęcia pojawiały się trudności poznawcze, splątanie i encefalopatia.

Badacze twierdzą, że były to nietypowe objawy na OIOM-ie. “Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że niektórzy pacjenci na OIOM są pobudzeni i wymagają sedacji (złagodzenia napięcia), ale to było nienormalne” – podkreśliła Julie Helms, która prowadziła badanie. Naukowców przeraziło szczególnie to, że wielu pacjentów, którzy mieli objawy neurologiczne, byli to ludzie młodzi, około 30 lat, a nawet 18-latek.

Koronawirus uszkadza mózg, jednak nie jest to łatwe do wykrycia. Początkowe objawy nie sugerują, że doszło do zakażenia koronawirusem. Do tej pory podawało się głównie kaszel i gorączkę jako pierwsze objawy. Tymczasem majaczenie, osłabienie, problem z koncentracją niekoniecznie do nich należały.

Boss

 

0

Dodaj komentarz