Kryzys COVID-19. Polacy gromadzą zapasy… gotówki. Ten rok jest rekordowy

Kryzys COVID-19. Polacy gromadzą zapasy… gotówki. Ten rok jest rekordowy

Jeszcze na początku XXI wieku w Polsce w obiegu były 33 mld zł. Teraz w gotówce jest prawie 300 mld zł. Szczególny jest obecny rok. W związku z obawami dotyczącymi kryzysu w 10 miesięcy do obiegu trafiło więcej gotówki niż przez ostatnie 4 lata.

Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński ogłosił rozpoczęcie prac nad „narodową strategią bezpieczeństwa gotówki”. Zachęca do szerszego korzystania z fizycznego pieniądza wbrew promowanym coraz częściej elektronicznym formom płatności.

– NBP wspiera cyfrowe sposoby płatności, jednak nie zapomina przy tym o podstawie dającej nam wolność, czyli o gotówce. Gotówka w czasach pandemii przestała już być po prostu instrumentem płatniczym, a stała się istotnym elementem stabilizacji infrastruktury całego państwa – wskazuje prezes Glapiński.

Tego typu słowa szefa banku wszystkich banków mogą nieco dziwić. Brzmią bowiem jak zachęta do wypłacania pieniędzy z banków. Niezależnie od tego, nie trzeba Polaków specjalnie przekonywać do gotówki. Najnowsze statystyki NBP pokazują, że podobnie jak przy okazji pierwszej fali koronawirusa, z banków wypłacamy coraz więcej pieniędzy.

W kryzysowych momentach gromadzimy zapasy gotówki, podobnie jak najpotrzebniejsze produkty spożywcze. W październiku w obiegu było o 7 mld 873 mln zł więcej gotówki, niż miesiąc wcześniej.

Jak zauważają ekonomiści Banku Pekao, tak dużego przyrostu nie było od kwietnia.

Warto podkreślić, że sam fakt przyrostu gotówki w obiegu jest czymś normalnym. Praktycznie z każdym miesiącem rośnie pula. Jeszcze 10 lat temu w gotówce trzymaliśmy niecałe 100 mld zł. Teraz mowa o prawie 300 mld zł.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że październikowy przyrost gotówki w obiegu jest 7-krotnie większy niż średni miesięczny przyrost na przestrzeni ostatniej dekady.

Alex

Alex

Koordynator projektu

 

0

Dodaj komentarz