Kwarantanna po przylocie do Polski.

Kwarantanna po przylocie do Polski.

Każdy Polak, który przylatuje do kraju spoza Unii Europejskiej, nie musi przechodzić obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. Rząd właśnie wydał w tej sprawie rozporządzenie. Obowiązuje ono od 3 lipca.

W czwartek wieczorem Rada Ministrów opublikowała rozporządzenie, które zmienia zasady kwarantanny dla osób powracających spoza Unii Europejskiej.

Do tej pory tacy podróżni musieli odbywać 14 dni kwarantanny. Dzięki czwartkowemu rozporządzeniu takiej konieczności już nie ma. Zwolnienie z kwarantanny dotyczy Polaków oraz obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej, EFTA oraz Szwajcarii. Izolacji nie podlegają również członkowie ich rodzin.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu rząd zniósł podobne ograniczenia wewnątrz Unii Europejskiej. W połowie czerwca kwarantanny nie musieli już przechodzić Polacy, którzy przekraczali granice z Niemcami, Czechami czy Słowacją.

Od piątku to samo tyczy się przyjazdów również z innych regionów świata.

Rząd przyznaje, że nie konsultował rozporządzenia, ale wymagała tego sytuacja. “Projekt rozporządzenia nie został przekazany do opiniowania i konsultacji publicznych, z uwagi na jego szczególny charakter i konieczność jego pilnego wejścia w życie. Zatem podjęto decyzję o nieprzedłożeniu projektu do konsultacji” – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Emilia

 

0

Ten post ma jeden komentarz

  1. Avatar
    Jędrzej

    Czemu przepis dotyczy tylko Polaków?

    0

Dodaj komentarz