Majorka – powrót do normalności w 4 etapach.

Majorka – powrót do normalności w 4 etapach.

Na dzień 05.05.2020 na Balearach jest 405 aktywnych przypadków osób zarażonych COVID-19, łączna ilość zgonów z powodu koronawirusa wzrosła do 198.

4 etapy wychodzenia z kwarantanny

Rząd w Hiszpanii opracował plan stopniowego zmniejszania obostrzeń związanych z istniejącą kwarantanną. Będzie on przebiegać w 4 etapach.

Etap zerowy

Od 02.05.2020 osoby mieszkające w Hiszpanii znowu mogą uprawiać sport na świeżym powietrzu, a także wychodzić na spacery razem z osobą towarzyszącą (mówimy tu o 2 osobach mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym). Każdemu obywatelowi przysługuje prawo do godzinnego wyjścia z domu raz dziennie w obrębie miejsca zamieszkania. Zawodowi sportowcy mogą również wrócić do indywidualnych treningów. Aby, uniknąć zmieszania wprowadzono podział godzinowy dla poszczególnych grup wiekowych, i tak:

  • 6-10 osoby dorosłe,
  • 10-12 seniorzy,
  • 12-19 nieletni pod opieką dorosłego,
  • 19-20 seniorzy,
  • 20-23 osoby dorosłe.

Na tym etapie stopniowo przywraca się również do funkcjonowania małe i średnie przedsiębiorstwa. Jednak, aby skorzystać z ich usług, trzeba najpierw umówić się na wizytę, która będzie przebiegała przy zachowaniu środków bezpieczeństwa takich, jak ekrany ochronne, czy inne zabezpieczenia indywidualne.

Etap pierwszy (od 11 maja)

Od 11 maja mają zostać otwarte hotele, które jednak będą musiały ograniczyć możliwość korzystania z części wspólnych oraz wprowadzić zaostrzone regulacje dotyczące dezynfekcji. Na tym etapie zostaną także otwarte restauracje i kawiarnię, które mogą obsługiwać klientów tylko na zewnątrz. Ogranicza się to do 30% powierzchni przestrzeni zewnętrznej wg licencji danego lokalu.

Dodatkowo zostaną otwarte biblioteki i muzea jednak z zachowaniem ograniczenia co do ilości osób w nich przebywających. Imprezy i pokazy na wolnym powietrzu będą możliwe pod warunkiem, że będzie w nich uczestniczyło nie więcej niż 200 osób oraz że zostaną zapewnione odległości między widzami. Sklepy (poza centrami handlowymi) będą mogły normalnie funkcjonować, a dla osób powyżej 65 roku życia zostaną wyznaczone preferencyjne godziny.

Obiekty sportowe zostaną udostępnione obywatelom pod warunkiem uprawiania na nich sportów niekontaktowych jak tenis czy lekkoatletyka. Na siłowniach będą mogły odbywać się indywidualne zajęcia, także z trenerem, przy zachowaniu bezpiecznej odległości. Trzeba je będzie rezerwować z wyprzedzeniem, a do tego nie wolno będzie korzystać z przebieralni.

Transport miejski zostanie przywrócony do 80-100% normalnego stanu. Zostanie również zwiększona ilość osób z tego samego gospodarstwa domowego, jakie mogą podróżować wspólnie w samochodzie (w tym momencie mogą to być maksymalnie 2 osoby). Zostaną otwarte kościoły, które będą musiały ograniczyć ilość wiernych do 1/3.

Etap drugi (nie wcześniej niż 25 maja)

Wreszcie będzie można odwiedzać znajomych mieszkających w tej samej prowincji. Dozwolone będzie również organizowanie wesel z ograniczoną ilością gości, a także swobodne przebywanie na łonie natury.

Na tym etapie zostaną otwarte szkoły, żłobki i przedszkola oraz centra handlowe z ograniczeniami dotyczącymi części wspólnych, oraz ilości osób tam przebywających. Kina, teatry, wystawy będą mogły funkcjonować na 1/3 swoich możliwości. Hotele będą mogły otworzyć obszary wspólne, a w restauracjach i kawiarniach goście będą mogli być obsługiwani wewnątrz lokalu, przy stolikach pod warunkiem oddzielenia od siebie poszczególnych klientów i stolików.

Etap trzeci (nie wcześniej niż 8 czerwca)

Być może będzie to moment, gdzie w Hiszpanii znowu będzie można korzystać z plaży przy zachowaniu bezpiecznych odległości. Transport lotniczy i morski będzie przywrócony w zależności od umów międzynarodowych i europejskich.
Właściciele prywatnych łodzi będą mogli z nich korzystać w celach rekreacyjnych. Sukcesywnie będzie zwiększana ilość klientów w restauracjach i barach do 50% możliwości, jeżeli zostanie zagwarantowana separacja klientów. Także hotele będą mogły zwiększyć do 50% możliwość korzystania z części wspólnych.

Pokazy i imprezy masowe będą mogły się odbywać do 800 osób pod warunkiem usadowienia publiczności w rzędzie w wymaganych odległościach. Sport będzie można uprawiać w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie ryzyko ewentualnego zarażenia jest umiarkowane.

 

Daria

Daria                                                 

Korespondent z Hiszpanii                                                                                                                                i Majorki

0

Daria

Korespondent z Majorki

Dodaj komentarz