Medytacja przy koronie – w skrócie.

Medytacja przy koronie – w skrócie.

Jeżeli kiedykolwiek usłyszeliście o medytacji i pomyśleliście, że może warto spróbować ale nie było czasu to teraz wymówek nie ma. Ostatecznie warto zagłębić się choć trochę w sztukę odcięcia się od świata rzeczywistego. Z uwagi na obecną sytuacje na świecie – może nam to pomóc.

Mam trochę doświadczenia i z chęcią podzielę się tym, czego nauczyłem się przez ten czas. Osobiście bardzo dużo zawdzięczam tego typu ćwiczeniom umysłu. Zastanawiające, jak wiele korzyści płynie z najzwyczajniejszego „nic nie robienia”.

Co to jest w ogóle medytacja? Można spojrzeć na nią na różne sposoby. Ćwiczenie umysłu, wyostrzanie go, rozwijanie uważności, pokonywanie stresu i wiele innych. Podstawą jest to, by medytacja do czegoś konkretnego wam służyła. Zasugeruję, by w czasach pandemii, kwarantanny i ciągłych ograniczeń – medytować po to, by trenować nieidentyfikowanie się bezpośrednie z otaczającym nas światem. Oznacza to, by nie brać do siebie negatywnych emocji i mimo świadomości ograniczeń – nie być jednym wielkim ograniczeniem.

Ego wytwarza się około szóstego roku życia. Jak napisał Mateusz Grzesiak w książce pt. „Ego-rcyzmy” przed utworzeniem się ego, czyli prościej mówiąc identyfikacji nas samych jako osobowości, dziecko jest zupełnie nieskazitelne. Żyje nie utożsamiając się z niczym, z żadną sytuacją, innym człowiekiem. Nie jest jak to się zwykło mówić do osób zdenerwowanych „kłębkiem nerwów”. Czuję owszem zdenerwowanie, niepokój, radość i całą paletę emocji, jednakże nie utożsamia się z nimi i one w pokoju przepływają przez ciało zwalniając miejsce.

Jak zacząć?

To pytanie trafia się w każdym poradniku do medytacji, w większości blogów i książek. Nie jest mimo to byle jakie, ponieważ do każdej sesji należy odpowiednio się przygotować. Spokojnie – nie trzeba ubierać stosownego stroju, posiadać przy sobie żadnego różańca, odpalać kadzideł. To o co na początku przygody z medytacją trzeba zadbać to przestrzeń i zero dystraktorów. Znajdź proszę miejsce odpowiednie dla siebie, gdzie będzie Ci wygodnie i zadbaj o to, by kompletnie nic Cie nie rozpraszało. Wyłącz telefon i nie oczekuj powiadomień, możesz po prostu go wyciszyć, a najlepiej zostawić w innym pokoju. Miej pewność, że przez następne 15 minut nikt nie będzie potrzebował twojej osoby. Usiądź lub połóż się w dogodnej pozycji. Możesz zaczynać.

O czym myśleć, czy w ogóle myśleć?

Medytacja ma pomóc w posprzątaniu chaosu, który w naszych umysłach się roi. Od natłoku informacji nie jesteśmy w stanie skupić naszej uwagi na 100% a co za tym idzie nie jesteśmy efektywni za dnia. By osiągnąć skupienie ogranicz się…

Do jednej afirmacji na raz.

Afirmacja to myśl przewodnia, powtarzana X razy. Nie określamy jak wiele razy ją powtórzymy, niech zmieści się to w 15 minutach. Skup się proszę na powtarzaniu tego jednego zdania bez zwracania uwagi na to ile zostało do końca. Z doświadczenia wiem, że już po kilku minutach tracimy kontrolę nad obserwacją afirmacji, staje się ona niczym wyryty w skale napis – oznacza to, że zwiększamy szanse na zasianie danego przeświadczenia w podświadomości. Jest taki moment w końcu, w którym ani nie powtarzasz swojej afirmacji, ani nie jesteś świadomy, co dzieje się wokół Ciebie. I to jest dobre. Odpoczywasz i odseparowujesz się od wszystkiego, tak jakby zapadasz w sen – czemu nie musisz się przeciwstawiać, a co polecam gorąco.

Korzyści płynące z medytacji.

Jest ich wiele. Redukuje stres, poprawia jakość snu, polepsza koncentrację ale moim zdaniem największą zaletą płynącą z medytacji jest odseparowanie się od świata zewnętrznego. Nie jesteś emocją, żadnym nieopanowanym gniewem, nie utożsamiasz się z twoimi problemami. Nie jesteś kwarantanną, pandemią i strachem przed wirusem. Wszystko może przez Ciebie przepływać ale zyskujesz zdolność obserwacji i odpowiedniego reagowania i nie jesteś po żadnym wpływem.

Medytacja pomaga indywidualnie dla każdej osoby inaczej. Bądźcie ciekawi, jak wpłynie to na wasze życie. Jestem pewien, że to będzie dobrze zainwestowany czas.

 

0

Ten post ma jeden komentarz

  1. Alex
    Alex

    Prosto, rzeczowo, przystępnie – ale ciekawie – przedstawienie tematu.

    0

Dodaj komentarz