Monica Mæland: “5000 NOK za kwarantannę w Norwegii”

Monica Mæland: “5000 NOK za kwarantannę w Norwegii”

500 NOK za każdy dzień kwarantanny. Resort liczy, że mniej obcokrajowców przyjedzie do Norwegii.

Monica Mæland, szefowa resortu sprawiedliwości, 8 listopada na konferencji prasowej poinformowała, że Norwegia znajduje obecnie na etapie, gdy wysiłek w walce z drugą falą koronawirusa musi być jeszcze większy niż dotychczas. Rząd, jako jedno z rozwiązań, wprowadził więc obowiązek odbywania 10-dniowej kwarantanny w hotelu, gdy ktoś nie posiada miejsca zamieszkania w kraju fiordów. Teraz wiadomo, że osoba prywatna za okres kwarantanny w hotelu zapłaci 5 tys. koron.

Minister sprawiedliwości poinformowała, że umowy dot. odbywania 10-dniowej kwarantanny wjazdowej w hotelu zawarto już ze wszystkimi okręgami. Gminy zaś będą odpowiedzialne za wdrożenie w praktyce wszelkich niezbędnych działań.

Kwarantanna dla wszystkich z tzw. czerwonych krajów

Szefowa resortu poinformowała, że obowiązek kwarantanny wjazdowej dotyczy wszystkich osób przybywających do Norwegii z tzw. krajów czerwonych, gdzie wskaźnik zachorowań na covid-19 przekroczył 20 na 100 tys. mieszkańców. Osoby, które po przybyciu do Norwegii przedstawią negatywny wynik testu na covid-19, również muszą poddać się kwarantannie.
Jak zaznacza szefowa resortu, jeśli wynik testu nie będzie negatywny, dana osoba nie zostanie wpuszczona na terytorium Norwegii, jeśli nie będzie jej obywatelem lub nie będzie posiadała w kraju fiordów miejsca zamieszkania.

500 NOK za dobę

Za każdy dzień kwarantanny osoba prywatna będzie musiała pokryć koszty z własnej kieszeni – 500 NOK za dobę. Kwarantanna wjazdowa nie może zostać skrócona, więc łączna suma w powyższym przypadku wyniesie 5 tys. NOK. Jeżeli dana osoba posiada miejsce zamieszkania w Norwegii, nie musi odbywać kwarantanny w hotelu.

W przypadku pracowników, koszty odbywania kwarantanny w hotelu pokrywa pracodawca – 1500 NOK za dobę. Pracownik nie musi odbywać kwarantanny w hotelu, jeśli pracodawca zapewni mu na ten czas miejsce/ prywatny pokój, w którym może się jej poddać.

Mæland podkreśliła, że zasady kwarantanny, a także odbywanie jej w hotelu są oparte na zaufaniu. Jeśli jednak ktoś je naruszy, co wykryją służby, zostaną wobec niego wyciągnięte konsekwencje w postaci np. mandatu opiewającego nawet na 20 tys. koron lub też karę pozbawienia wolności w przypadku poważnego naruszenia przepisów.
Bjorn
Bjorn
Skandynawski współpracownik
0

Dodaj komentarz