Niemcy: liczba chorych rośnie, rząd chce zaostrzyć restrykcje

Niemcy: liczba chorych rośnie, rząd chce zaostrzyć restrykcje

Władze Niemiec szukają sposobu na zatrzymanie rosnącej liczby zachorowań na Covid-19. W ciągu ostatniej doby stwierdzono ponad 5 tys. nowych przypadków.

Wobec rosnącej liczby infekcji koronawirusem rząd Niemiec, razem z władzami landów, planują zaostrzenie obowiązujących już restrykcji epidemicznych. Sprawie tej poświęcona jest dzisiejsza narada kanclerz Angeli Merkel z premierami poszczególnych krajów związkowych.

Z informacji agencji AFP wynika, że w regionach, w których liczba nowych infekcji przekracza tygodniowo 35 na 100 tys. mieszkańców, zaostrzony będzie obowiązek noszenia maseczek ochronnych, zmniejszona będzie dopuszczalna liczba osób biorących udział w zgromadzeniach, a bary i restauracje będą musiały wcześniej się zamykać.

W projekcie dokumentu opracowywanego podczas narady zapisano też, że jeśli liczba nowych zarażeń przekroczy tygodniowo 50 na 100 tys. mieszkańców to władze landów powinny „konsekwentnie zaostrzać lokalne restrykcje”. W grę wchodzą też zakazy kontaktów społecznych w miejscach publicznych.

Nie jeździć po kraju 

W dokumencie nie ma ogólnoniemieckich regulacji co do kontrowersyjnego zakazu przyjmowania w hotelach i pensjonatach gości z tych części Niemiec, które uznano za tereny ryzyka. Znalazło się w nim jedynie „pilne wezwanie” skierowane do obywateli mieszkających w tych regionach, aby „unikali zbędnych podróży po Niemczech”.

Niemieckie media zwracają uwagę, że w projekcie dokumentu brakuje jeszcze wielu szczegółów, jak choćby tego, jaka ma być maksymalna liczba uczestników zgromadzeń czy godzin, w których nie mogą działać bary i restauracje. Ma to być przedmiotem dalszych rozmów.

W projekcie czytamy, że walka z pandemią to zadanie o „historycznym wymiarze”. „W tych dniach rozstrzyga się, czy mamy w Niemczech siłę do ponownego powstrzymania wzrostu liczby infekcji”. Z danych Instytutu Roberta Kocha wynika, że w ciągu ostatniej doby stwierdzono w Niemczech 5132 nowe przypadki zarażenia wirusem Sars-Cov2.

 

Boss

Boss

Covid-19-Senior-Ekspert

0

Dodaj komentarz