Działania Norwegii łączą się z procedurami wszczętymi przez Unię Europejską oraz Światową Organizację Zdrowia. – Paszport szczepień jest przedmiotem dyskusji zarówno w UE, jak i w WHO. Podejmowane są starania, aby stworzyć wspólny szablon informacji zamieszczonych w dokumencie. Każdy kraj indywidualnie oceni, jak będzie można to wykorzystać […] Norwegia, na razie, nie zajęła stanowiska w tej sprawie – komentuje dla Nettavisen Maria Jahrmann Bjerke, sekretarz stanu w resorcie zdrowia. Obecnie Urząd ds. Zdrowia sprawdza, czy osoby posiadające paszport szczepień będą mogły podróżować do Norwegii bez konieczności odbycia kwarantanny wjazdowej.
„Pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko biznesowe”
O opracowaniu nowego dokumentu pozytywnie wypowiadają się przedstawiciele NHO. Twierdzą, że paszport szczepień może stanowić nowe otwarcie w norweskim życiu publicznym. – Taki międzynarodowy dokument pozytywnie wpłynie na środowisko biznesowe i przyczyni się do otwarcia życia społecznego. […] Jeśli znajdzie to swoje uzasadnienie, uważamy, że Norwegia powinna podjąć współpracę w tym zakresie – komentuje dla Nettavisen Nina Melsom, przedstawicielka Konfederacji Norweskich Przedsiębiorców. Międzynarodowe uznanie dokumentu miałoby się przyczynić do rozwoju turystyki i pozytywnie wpłynąć na zamknięte dotąd branże.
Do drugiego lutego wykonano w Norwegii 126 031 szczepień na COVID-19. 19 920 stanowiło drugą dawkę. Fot. Pixabay
Co dalej ze szczepieniami w Norwegii?
Podobnie jak w pozostałych państwach Europy, program szczepień w Norwegii na chwilę zwolnił. Wiąże się to z opóźnieniami w dostawach od producentów. Z kolei FHI informuje, że nie podjęto jeszcze decyzji, czy osoby poniżej 45 roku życia, niechorujące na choroby przewlekłe, zostaną włączone do krajowego programu szczepień. – Nie wiemy, czy będziemy rekomendować szczepienia dla osób znajdujących się w tej grupie wiekowej. Musimy rozważyć wszystkie za i przeciw. Powszechnie wiadomo, że młode osoby znacznie mniej groźnie przechodzą COVID-19 – przyznał w rozmowie z Dagbladet Preben Aavitsland, główny lekarz FHI.
Pierwsze państwa podjęły już decyzję o stworzeniu paszportów szczepień. Zdecydowały się na to rządy Danii oraz Islandii. Dokument może przyczynić się przede wszystkim do otwarcia turystyki. Pozwoli także korzystać zaszczepionym z restauracji oraz uczęszczać na koncerty i imprezy sportowe.
0