Norwegia wśród wzorów do naśladowania, Polska w światowym ogonie

Norwegia wśród wzorów do naśladowania, Polska w światowym ogonie

Agencja Prasowa Bloomberg przygotowała ranking państw, które najlepiej i najgorzej radzą sobie z pandemią koronawirusa. W analizie opublikowanej w ostatnich dnia listopada uwzględniono 53 największe gospodarki świata. Każdą z nich oceniono w 10 kategoriach. Wśród nich znalazły się m.in. poziom opieki zdrowotnej, odsetek ofiar śmiertelnych oraz wzrost gospodarczy.

Bloomberg zwraca uwagę, że w zestawieniu widać, które państwo najlepiej poradziło sobie z pandemią przy jak najmniejszym zakłóceniu dotychczasowego życia gospodarczego i społecznego. Wskazują, że kraje uznawane za najbogatsze wcale nie poradziły sobie najlepiej. Świadczą o tym wyniki m.in. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Francji, które znalazły się w połowie lub pod koniec stawki.
Pierwsza i ostatnia dziesiątka w rankingu agencji Bloomberg.

Pierwsza i ostatnia dziesiątka w rankingu agencji Bloomberg. MN

Polski problem wysokiej liczby zakażeń

Według rankingu agencji Bloomberg, Polska nie radzi sobie najlepiej z powstrzymywaniem pandemii. W gronie 53 państw zajęła 44 miejsce, otwierając tym samym najgorszą 10 badanych krajów. Na niekorzyść wpłynęły m.in. wysoki odsetek pozytywnych testów na COVID-19 oraz liczba miesięcznych zachorowań na 1 mln mieszkańców. Za plecami Polski znalazły się m.in. Francja, Belgia oraz Czechy. Według Bloomberga lepiej radzą sobie Pakistan, Indie oraz Rosja.

Państwa skandynawskie przykładem sprawnego działania

Norwegia zajęła w zestawieniu szóstą lokatę. Badanie wskazało, że wszystkie obszary w kraju fiordów funkcjonują na bardzo wysokim poziomie. Państwo charakteryzuje się m.in. niskimi wskaźnikami śmiertelności oraz odsetka pozytywnych testów na COVID-19. Podobnie jak w przypadku Polski, za przeciętny został uznany poziom dostępności do szczepionki, który będzie możliwy do szczegółowego zbadania po udostępnieniu jej na rynku.

Bloomberg podsumował ranking, przywołując przykłady społeczeństw skandynawskich oraz Japonii. Eksperci agencji zwrócili uwagę, że wymienione państwa starają się zlikwidować nierówności, a ich mieszkańców charakteryzuje dyscyplina. Tego typu czynniki, połączone z zaufaniem do władzy, mają być kluczowe w pokonaniu pandemii koronawirusa.

 

Bjorn
Bjorn
Skandynawski współpracownik
0

Dodaj komentarz