Nowy szczep wirusa

Naukowcy z Chin i Wielkiej Brytanii uważnie przyglądają się odkrytemu niedawno szczepowi wirusa świńskiej grypy zidentyfikowanemu jako G4 EA H1N1. Twierdzą, że może się on przenosić na ludzi i ma wszelkie cechy potrzebne do wywołania pandemii.

O nowym wirusie poinformowało m.in. BBC. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w naukowym czasopiśmie “Proceedings of the National Academy of Sciences”. Twórcy raportu ostrzegają w nim przed nowym szczepem wirusa świńskiej grypy, który może przenosić się także na człowieka.

Nowy szczep wirusa świńskiej grypy. Naukowcy ostrzegają

Na razie zauważono jedynie zdolność wirusa do przenoszenia ze świni na człowieka. Nie odnotowano jednak, by dalej migrował on między ludźmi. Naukowcy nie wykluczają jednak i takiej możliwości.

Badacze stwierdzili, że G4 EA H1N1 może dalej mutować. Właśnie w takim przypadku mógłby później z łatwością wywołać pandemię, przenosząc się z człowieka na człowieka.

To nowy wirus, więc naukowcy nie mają dobrych wiadomości. Ludzie nie są na niego odporni i nie ma przeciw niemu szczepionki. Jednak w tym przypadku, w przeciwieństwie do koronawirusa, dużo łatwiej byłoby zaadaptować dostępne obecnie szczepienia, by przeciwdziałały również nowemu szczepowi świńskiej grypy.

Naukowcy przypominają o fali zachorowań na świńską grypę z 2009 roku. Obawiano się wówczas, że dojdzie do pandemii, która miała rozpocząć się w Meksyku. Ludzie okazali się jednak na tyle odporni, że skala zachorowań była o wiele mniejsza.

Obecnie jesteśmy skupieni na koronawirusie i walce z nim. Nie możemy jednak zapominać o innych potencjalnych zagrożeniach. Nowy szczep wirusa nie jest problemem, którym trzeba się zająć natychmiast, ale nie można go spuszczać z oczu – komentuje dla BBC prof. Kin-Chow Chang z Uniwersytetu w Nottingham.

0

Dodaj komentarz