Orędzie premiera. Mateusz Morawiecki: solidarni zwyciężymy!

Orędzie premiera. Mateusz Morawiecki: solidarni zwyciężymy!

Orędzie premiera. Mateusz Morawiecki przedstawił, jak wygląda walka z koronawirusem w Polsce. Prezes rady ministrów przypomniał o nowych obostrzeniach i zaapelował do Polek i Polaków o ich przestrzeganie. – Życie, zdrowie i miejsca pracy Polaków są najważniejsze. Zróbmy to wspólnie! – zaapelował.

Mateusz Morawiecki przedstawił informację dotyczącą walki z koronawirusem w Polsce. Przypomniał także o nowych obostrzeniach, które będą obowiązywały już od soboty 24 października.

Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie jest bardzo poważna. Wirus powrócił z siłą znacznie większą niż wiosną tego roku – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, sytuacja związana z walką z koronawirusem w Polsce wymaga konkretnych i błyskawicznych działań. – Nie wahaliśmy się ich podjąć na wiosnę, nie wahamy się i teraz. Dlatego od soboty na terenie całej Polski obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa: cała Polska będzie czerwoną strefą, a dzieci i młodzież od czwartej klasy szkoły podstawowej przechodzą na nauczanie zdalne – tłumaczył Mateusz Morawiecki w orędziu.

Premier przypomniał także, że nowe obostrzenia dotyczą także ograniczenia mobilności seniorów – osób powyżej 70 roku życia. Jak zapewnił, decyzje podjęte przez rząd są zgodne z opiniami polskich i światowych ekspertów medycznych.

Orędzie premiera. Mateusz Morawiecki wskazuje na trzy filary:

– Idziemy drogą środka i stosujemy optymalne rozwiązania. Nasza strategia oparta jest na trzech filarach – podkreślił w orędziu premier Mateusz Morawiecki.

Wspomniane filary strategii rządu to:

  • Zapewnienie sprawności i wytrzymałości systemu ochrony zdrowia, tak, żeby skutecznie walczyć o zdrowie każdej zagrożonej osoby.
  • Gwarancja stabilności gospodarczej, tak, żeby ratować miejsca pracy oraz zadbać o bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin.
  • Otoczenie szczególną ochroną najsłabszych i najbardziej narażonych, zwłaszcza naszych seniorów i osoby chore.

– Podejmowane wiosną szybkie działania nie tylko ochroniły życie i zdrowie Polaków, ale też dały czas na przygotowanie się do wyzwań, z którymi mierzymy się teraz. Wykorzystaliśmy ten czas – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wymienił tu m.in. zakup respiratorów, łóżek szpitalnych oraz sprzętu, który każdego dnia chroni polskich medyków. W orędziu premiera znalazła się też informacja o budowanym na Stadionie Narodowym szpitalu tymczasowym.

– To wszystko nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania setek tysięcy ludzi. Szczególnie chcę podziękować tym, którzy z epidemią walczą na pierwszej linii frontu – naszym służbom medycznym i służbom mundurowym – mówił Mateusz Morawiecki.

 

Premier zaznaczył też, że ich codzienna walka z koronawirusem to nie tylko praca, ale też poświęcenie dla dobra Polek i Polaków. – Jesteście prawdziwymi bohaterami! – podkreślił szef rządu.

W orędziu premier zwrócił się też do tych osób, które lekceważą i nie przestrzegają obostrzeń. – Będziemy na takie zachowania reagować, bo stosowanie się do nakazów i wymaganych obostrzeń jest w interesie nas wszystkich – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Zdaniem polskiego premiera w walce z koronawirusem najważniejsza jest solidarność. Jej przejawem, w opinii Mateusza Morawieckiego, było głosowanie w Sejmie nad ustawą o przeciwdziałaniu koronawirusowi.

Mateusz Morawiecki dodał też, że życzyłby sobie, by i w Polsce temat walki z koronawirusem nie był zależny od politycznych sporów. – Odłóżmy na bok polityczne spory. Będzie jeszcze na nie czas. Teraz trzeba działać! Życie, zdrowie i miejsca pracy Polaków są najważniejsze. Zróbmy to wspólnie! – zaapelował do opozycji.

Premier podkreślił też, że najbliższe tygodnie będą trudne nie tylko dla służb i polityków, ale także dla wszystkich Polek i Polaków. Zaznaczył też, że działania rządu mogą nie wystarczyć.

– Dlatego zwracam się do Państwa. Proszę, nie lekceważmy zagrożenia, stańmy razem do walki z wirusem. Wszędzie, gdzie jesteśmy, stosujmy żelazną zasadę DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka. Dbajmy o częste wietrzenie pomieszczeń – apelował premier.

Szef rządu przypomniał też o korzystaniu z aplikacji STOP COVID. – Pamiętajmy, aby nieść pomoc osobom starszym, które powinny zostać w domach. Bądźmy odpowiedzialni. Dbając o siebie, dbamy też o innych – podkreślił premier w orędziu.

– Stawką tej walki jest bowiem zdrowie i życie naszych bliskich. Naszych sąsiadów, znajomych, przyjaciół, członków rodziny. Wreszcie – być może każdego z nas. Musimy pokonać tę epidemię. Solidarni zwyciężymy! – dodał premier Mateusz Morawiecki.

W piątek odbyła się konferencja Mateusza Morawieckiego, a także ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Podczas spotkania dla mediów przedstawione zostały nowe obostrzenia, które będą obowiązywały w Polsce już od 24 października.

W sobotę Polska stanie się czerwoną strefą. Poza restrykcjami, o których informowaliśmy wcześniej, wraz z rozporządzeniem w życie wejdą nowe obostrzenia.

Ograniczenia dotkną branży gastronomicznej. Restauracje oraz bary i puby muszą zakończyć swoją działalność stacjonarną. Zamówienia będzie można przyjmować tylko i wyłącznie na wynos.

Nowe obostrzenia w głównej mierze dotyczą także młodzieży. Uczniowie klas od IV do VIII szkół podstawowych przechodzą na naukę zdalną. To nie wszystko. Dzieci poniżej 16 roku życia w godzinach od 8 do 16 będą mogły poruszać się tylko w obecności opiekuna.

Mateusz Morawiecki zaapelował także do seniorów o ograniczenie mobilności. Zgodnie z zaleceniami rządu osoby powyżej 70 roku życia powinny przemieszczać się tylko w sytuacjach niezbędnych – tu wymienia się wyjście na zakupy, czy też do apteki. Tu jednak rząd obiecuje pomoc. Utworzony został specjalny “korpus pomocy seniorom“, który ma pomagać najstarszym właśnie przy tego typu czynnościach.

 

Boss

Boss

Covid-19-Senior-Ekspert

0

Dodaj komentarz