Krzysztof Rudź: “Panama – raport epidemiologiczny”

Krzysztof Rudź: “Panama – raport epidemiologiczny”

Panama łagodzi restrykcje związane z Covid 19

Sytuacja związana z trwającą od wielu miesięcy pandemią Covid 19 na świecie nie ominęła żadnego rejonu naszego globu. W Europie wiele z restrykcyjnych przepisów ograniczających swobody obywatelskie dawno już mamy za sobą. W Ameryce Południowej i środkowej sytuacja wygląda zgoła inaczej. Do tej pory kraje i rządy tego regionu w obliczu zagrożenia, stały twardo na stanowisku konieczności izolacji swoich obywateli i utrzymania restrykcji w funkcjonowaniu wielu gałęzi przemysłu. Odbiło się to znacząco na gospodarkach tych państw, które notują kilkunastoprocentowe spadki wskaźników giełdowych.

Rząd Panamy zdecydował się w ostatnich dniach na poluzowanie niektórych sektorów, aby dać mieszkańcom tego niespełna 4 milionowego kraju więcej swobody. Decyzja zapadła równocześnie z reaktywacją niektórych rodzajów działalności gospodarczej, takich jak kontrolowana sprzedaż detaliczna, sprzedaż samochodów, usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Te sektory drobnych firm i usług nie były otwarte od 5 miesięcy.

Minister zdrowia Panamy Luis Francisco Sucre wyjaśnił na konferencji prasowej, że od przyszłego tygodnia będzie można podróżować po kraju od 5 rano do 7 wieczorem. Ostrzegł równocześnie, że zachowana jest godzina policyjna w nocy. Dodatkowo wciąż obowiązuje restrykcyjna kontrola przebywania poza miejscem zamieszkania według płci, oznacza to że kobiety mogą wychodzić w poniedziałek, środę i piątek, a mężczyźni we wtorki, czwartki i soboty. Kolejną zapowiedzianą zmianą jest skrócenie weekendowej kwarantanny, która będzie obowiązywać teraz od sobotniej nocy do 5 rano w poniedziałek.

Raport epidemiologiczny

Statystyki zachorowań na Covid 19 w Panamie pokazują, że pomimo lekkiego spowolnienia ilości nowych przypadków zachorowań sytuacja wymaga wciąż monitorowania. Raport epidemiologiczny z ostatniego okresu informuje, że zarejestrowano 598 nowych pozytywnych przypadków covid-19 i 21 nowych przypadków śmiertelnych, co dało łącznie 1844 zgony. W sumie do tej w Panamie zarejestrowano 83.860 przypadków, z czego 59.291 osób wyzdrowiało.

Na chwilę obecną według informacji ministerstwa zdrowia Panamy 21.625 pacjentów przebywa w izolacji domowej. Z tej liczby 529 poddanych jest nadzorowi w hotelach, 1636 jest hospitalizowanych, 1483 leży w szpitalach, a 153 osoby są na Oddziałach Intensywnej Terapii. Według tych informacji od ponad tygodnia do chwili obecnej następuje spadek liczby nowych przypadków i trend ten utrzymuje się do dziś.

Avatar

Krzysztof Rudź

Korespondent z Ameryki Południowej

0

Dodaj komentarz