Pandemia + Informacja = Infodemia.

Pandemia + Informacja = Infodemia.

Dzięki rozwojowi internetu i mediów społecznościowych rozwój pandemii koronawirusa śledzi od kilku miesięcy cały świat. Ale to chyba pierwszy raz, gdy na tak dużą skalę musimy się też mierzyć z chaosem informacyjnym i dezinformacją, które towarzyszą temu tematowi.

Naukowcy nazwali to zjawisko “infodemią” (połączenie słów “pandemia” i “informacja”). Infodemia przybrała na sile do tego stopnia, że w walkę z nią zaangażowała się nawet Światowa Organizacja Zdrowia. W marcu br. WHO nawiązało współpracę z największymi firmami dostarczającymi informacje internautom, w tym z Facebookiem i Google’em.

Na tej podstawie stworzono szereg rekomendacji dla odpowiednich służb, które zakładały m.in. monitoring mediów społecznościowych i reagowanie na wszelkie fake newsy. Ruszyło również wiele akcji informacyjno-edukacyjnych mających na celu uświadamianie użytkowników internetu i zwiększanie ich czujności. Jedną z nich jest akcja “Zaszczep się Wiedzą“.

Mimo podjętych działań dezinformacja w mediach społecznościowych ma się niestety dobrze. Wciąż powstają filmiki tworzone przez rzekomych lekarzy lub naukowców, którzy przekonują o szkodliwości szczepień lub prawdziwości teorii spiskowych. Według szacunków Cambridge University Press w niesprawdzone informacje dotyczące koronawirusa wierzy aż 25 procent ludzi!

Na zlecenie Unii Europejskiej grupa East StratCom Task Force przygotowała raport opisujący najpopularniejsze teorie spiskowe i fake newsy, które krążą po sieci. Zobacz, w co nie należy wierzyć.

Emilia

0

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Avatar
  Tryump

  My family every time say that I am wasting my time here at web,
  except I know I am getting familiarity every day by reading thes fastidious articles.

  0
 2. Avatar
  Ion

  I visit every day a few web ⲣages and information sitеs to read posts, but this
  bloɡ provides ԛuality based writing.

  0

Dodaj komentarz