Paula Anna Karolak: “Kiedy jak nie teraz?”

Paula Anna Karolak: “Kiedy jak nie teraz?”

Jest Maj 2020, świat stanął, wyłączył się i odpalił na nowo. W zwolnionym tempie, w trybie online ciągnie kotwice po dnie. Czy to spoiler nowego filmu sci-fi? Niestety nie, to nasza obecna rzeczywistość.Jest kilka cennych wskazówek,których warto się trzymać. Czy jesteś po stronie pracodawcy czy pracownika ?To teraz nieistotne bo zmiany musi wdrożyć każdy. Zewsząd otrzymujemy sygnały ,że musimy wytrwać,pozostać silni bo idzie druga fala,bo to potrwa nawet do lipca 2022r.Zatem jak ?Od czego zacząć?

Dziś jest ten moment:

-na nowy Branding twojej firmy,

 

-odbudowanie marki osobistej,

 

-znalezienie nowej pracy albo utrzymanie obecnej.

 

 

 

Skończyła się era pracownika. Benefity idą do lamusa. Zamiast auta służbowego, kamerka i laptop z systemem analizy czasu i jakości pracy? Zmiana systemu pracy na zdalną to pomoc i oszczędność?Każdy chce przetrwać ten kryzys,wyjść z niego z najmniejszą ilością ran.Już nie będzie nieprzychodzenia na rozmowy rekrutacyjne, pisania smsów z zapytaniem o wynagrodzenie, wrzucania wakacyjnych fotografii w CV. Nadeszła era szefa. Tylko oby to był szef, a nie boss.

Przedsiębiorca staje przed widmem bankructwa,poważnego kryzysu. Jeśli jesteś przedsiębiorcą -nie zwalniaj! Zatrzymuj pracowników rozmawiając z nimi szczerze, otwarcie i uczciwie. Czarne owce zapewne już uciekły lub to najlepszy moment, aby im podziękować. Możesz obniżyć pensje, zmniejszyć wymiar godzin, ale zwalniaj tylko jeśli musisz. Lojalność pracownika i jego wytrwałość to najlepsza marka dla przedsiębiorstwa. Social Media to narzędzia, które odbudują twój Branding.

Do dzieła!

Gdy utniesz koszta .usprawnisz procesy, zmodernizujesz firmę czeka cię lepsza przyszłość. Jeśli dziś nadszedł ten czas i moment na nową rekrutację -nie wahaj się! To są żniwa. Wysyp fachowców, chętnych, dostępnych i tańszych niż dotychczas. Możesz pozyskać oszlifowany diament.

Wspieraj się rekrutacją online, a nawet chatbotami, które przeprowadzą rekrutację za Ciebie. Sprawdzaj profil swojego kandydata w sieci, zbieraj rekomendacje o nim, daj mu się wykazać. Tnij rozsądnie i inwestuj w ludzi oraz technologie, to zawsze wraca jak karma. Mądre inwestowanie w to co musisz i powinieneś, oraz w to na co cię stać przełoży się na wyniki . Przełknij gorzką pigułkę porażki, jeśli musiałeś zamknąć swój biznes .Sam zacznij od nowa stając się kandydatem do pracy, z nie zliczonym zapleczem doświadczenia i kontaktów.Wyjmij z szuflady dawno zapomniane projekty  ,uwierz w swoje pomysły bo być może to twoje 5 min na przekształcenie i sukces. Tę grę wygrają Ci ,którzy się zjednoczą w systemie ekonomii społecznej i podbiją rynek innowacyjnością. Jeśli masz nieczynny lokal dogadaj się z instruktorem tańca niech nagrywa u ciebie lekcje,zyski z lekcji online dzielcie po połowie.Oboje utrzymacie się na rynku,wypromujecie markę ,pozyskacie nowych klientów i zarobicie pare złotych na czas przetrwania .Pochwal się tym w social mediach,a kandydaci do pracy przyjdą sami.

Pracownik czy kandydat do pracy?

Ochłoń, wyłącz emocje i oczyść umysł. Przygotuj swój plan działania.Zbuduj nowe CV .Jest wiele portali rekrutacyjnych ,na których oferują darmowe, gotowe szablony do kreaowania curriculum vitae.

Przyjrzyj się swoim profilom w mediach społecznościowych oraz na portalach rekrutacyjnych.Jeśli ich nie masz czas je stworzyćć,a obecne doszlifować być może przebudować.Stwórz wizerunek profesjonalisty ,w swojej dziedzinie.Opracuj bazę firm ,w których chciałbyś pracować.Czas odświeżyć stare kontakty,relacje to podstawa w szukaniu zatrudnienia.

Headhunter to już nie american dream w znajdywaniu etatu ,wygoogluj magików od pozyskiwania idealnych kontraktów. .Bądź aktywny w sieci zapisując się do grup zlecających usługi.

Realnie przeanalizuj swoje kwalifikacje, ostatnie przychody i stawki na rynku. Oceń na jakie możesz się zgodzić. Nikt nie mówi o głodowej pensji, ale bądź świadomy, że ciężko może być ci znaleźć stanowisko z pensją jaką otrzymywałeś przed kryzysem. Dziś zagryziesz zęby, zaciśniesz pasa a za parę miesięcy poczujesz wiatr w żaglach. Inwestuj w siebie, w okresie postoju podnoś kwalifikacje, jak trzeba przebranżawiaj się i na pewno staraj o dofinansowania. Zbieraj kontakty, szlifuj języki -sieć to niesamowita kopalnia skarbów.coraz częściej za darmo!W obecnej firmie do końca walcz o swoje ,wspieraj ,bądź kreatywny na 100% i lojalny .Niech twoja motywacja nie spada nieproporcjonalnie do obniżki twojego dochodu..Dobry pracodawca to doceni,z czasem nagrodzi.Jak śpiewał Jerry Butler ”Only the strong survive” .

Czy brzmi to jak lepsza przyszłość? Sam zobaczysz i ocenisz.

 

 

 

Paula Anna

 Paula Anna Karolak                                                                                                                                                                                    Ekspert: finanse, bankowość,
crowdfunding, call center,
HORECA, ubezpieczenia,
FMCG, medycyna 

 

0

Dodaj komentarz