Pekin stara się zacieśnić kontrolę nad Hongkongiem.

Pekin stara się zacieśnić kontrolę nad Hongkongiem.

Chińska propozycja nowych przepisów bezpieczeństwa narodowego dałaby Partii Komunistycznej większą kontrolę nad półautonomicznym terytorium, a plan ponownie wzniecił strach, złość i protesty w Hongkongu dotyczące pełzającego wpływu autorytarnego rządu.

Ogólny zarys zasad miał zostać zatwierdzony podczas corocznej sesji Narodowego Kongresu Ludowego, która rozpoczyna się dzisiaj.

Propozycja wywołała również oburzenie na Kongresie Stanów Zjednoczonych, w którym szybko wzrosło poparcie dwupartyjne dla nowych sankcji wobec chińskich urzędników i podmiotów. Ale prezydent Trump niechętnie naraża swoje relacje z prezydentem Xi Jinpingiem.

Pytanie i odpowiedź: Czy to koniec Hongkongu? Oto kilka podstawowych pytań i odpowiedzi na temat działań Chin i możliwych następstw.

Nowa blokada: miasta na północnym wschodzie Chin podlegają obecnie wielu surowym środkom blokującym, które zostały zastosowane kilka miesięcy temu w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa w Wuhan. Ostatnia epidemia koncentruje się w prowincji Jilin, w której żyje 27 milionów ludzi.

Dodaj komentarz

Close Menu