Prof. A.Fal: „Koronawirus a grypa – jak rozróżnić objawy?”

Prof. A.Fal: „Koronawirus a grypa – jak rozróżnić objawy?”

Gorączka, utrata siły, kaszel, ból mięśni – to objawy, które mogą wskazywać zarówno na zakażenie koronawirusem, jak i grypę. Która choroba jest bardziej groźna? Jak je odróżnić na podstawie pierwszych objawów? Wątpliwości rozwiewa prof. Andrzej Fal, który od marca leczy pacjentów z COVID-19.

Objawy i przebieg – jak odróżnić grypę od koronawirusa?

Obie choroby są zakaźnymi infekcjami układu oddechowego, ale istnieją między nimi zasadnicze różnice zarówno w objawach, jak i w przebiegu. Zarówno w przypadku COVID-19, jak i grypy mogą wystąpić: kaszel, gorączka i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W przypadku koronawirusa częściej zdarzają się duszności, z kolei katar i ból gardła są bardziej typowe dla grypy, ale w obu przypadkach zdarzają się pewne rozbieżności.

Prof. Andrzej Fal zwraca uwagę na to, że utrata smaku i węchu w przebiegu COVID-19 różni się od tej, która dotyka chorujących na grypę. W przypadku grypy przyczyną tych dolegliwości jest najczęściej katar. Z kolei u pacjentów covidowych – te zaburzenia są dużo silniejsze, aż do kompletnego zaniku smaku.

W grypie przywykliśmy do tzw. łamania w kościach, takie bóle kostno-mięśniowe zazwyczaj trwają 1-3 dni i poprzedzają resztę objawów, do których należy zawsze wysoka gorączka, zapalenie spojówek, zmienna ilość wydzieliny w czasie kataru, ból gardła. Tak wygląda typowy przebieg sezonowej grypy – wyjaśnia prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych w szpitalu MSWiA, dyr. Instytutu Nauk Medycznych UKSW.

Z kolei, jeśli chodzi o koronawirusa, charakterystyczny jest specyficzny kaszel, zaburzenia węchu i smaku. Oprócz tego mamy też wysoką gorączkę, ale raczej nie obserwuje się fazy dolegliwości mięśniowo-kostnych. Dopiero suma dolegliwości może dać lekarzowi pełny obraz, o którą z infekcji chodzi. Jednoznaczną odpowiedź dają testy diagnostyczne – dodaje lekarz.

Grypa rozwija się w organizmie zdecydowanie szybciej niż zakażenie koronawirusem. W przypadku grypy trwa to ok. 2-4 dni, tymczasem w przypadku COVID-19 od zarażenia wirusem do rozwoju choroby mijają nawet dwa tygodnie.

 

Matheo

Matheo

Współpracownik

0

Dodaj komentarz