Prof. Andrzej Horban: „Dwie dalsze szczepionki winny uzyskać aprobatę.”

Prof. Andrzej Horban: „Dwie dalsze szczepionki winny uzyskać aprobatę.”

Czym jest szczepionka RNA?

Jedną ze szczepionek przeciw COVID-19 dopuszczoną do obrotu na terenie Unii Europejskiej jest szczepionka Pfizer/BioNTec, która dostała nazwę COMIRNATY®. Rejestrację otrzymał też preparat firmy Moderna. Jak szacuje prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych oraz główny doradca premiera ds. COVID-19, już pod koniec stycznia aprobatę dostaną kolejne dwie szczepionki.

Im więcej dawek szczepionki będzie dostępnych, tym szybciej szczepienia staną się ogólnodostępne. Na tym etapie jednak nie wiadomo, czy Polacy będą mogli sami zadecydować, którą szczepionkę przyjąć.

Jak przyznaje dr Henryk Szymański, pediatra oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, gdyby osobiście dostał możliwość wyboru, zdecydowałby się na szczepionkę mRNA.

– Wynika to z prostego powodu – do tej pory szczepionki mRNA wykazują największą skuteczność. 95 proc. ochrony to naprawdę dużo. Dla przykładu skuteczność szczepień przeciw grypie wynosi 50 proc. – opowiada dr Szymański.

Szczepionki mRNA budzą najwięcej pytań, ponieważ ta nowoczesna technologia będzie stosowana po raz pierwszy na świecie. Nie oznacza to jednak, że jest to zupełna nowość. Pracę nad stworzeniem technologii mRNA trwały przez ostatnie dwie dekady i tylko dlatego szczepionki przeciw COVID-19 mogły powstać w tak rekordowo szybkim tempie.

0

Alex

Koordynator projektu

Dodaj komentarz