Prof. K.Pyrć: „Jeżeli nic nie zrobimy, to czeka nas lockdown”

Prof. K.Pyrć: „Jeżeli nic nie zrobimy, to czeka nas lockdown”

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w kraju. Podano również liczbę zgonów z powodu COVID-19.

Zakażenia 11 października

W niedzielę 11 października Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o dobowej liczbie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – mamy 4178 nowych przypadków zakażenia. Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 29 osób. Całkowita liczba zgonów w całej Polsce wynosi obecnie 3004.

Ministerstwo poinformowało też o wykonaniu ponad 31,1 tys. testów na koronawirusa. W sobotę było ich 28,3 tys., w piątek 30,4 tys. natomiast w czwartek 44 tys.

Prof. Pyrć: Teraz jest czas, aby podjąć działania

Profesor dr hab. Krzysztof Pyrć, specjalista w zakresie mikrobiologii i wirusologii, w rozmowie z nami przyznał, że środkami zaradczymi, które mogą powstrzymać rozprzestrzenianie koronawirusa na szeroką skalę, są te podstawowe i najskuteczniejsze, czyli utrzymywanie dystansu, dezynfekcja rąk oraz noszenie maseczek w przestrzeni publicznej.

Jeżeli chodzi o sytuację epidemiczną w kraju, to jest ona dosyć poważna i to jest czas na to, aby coś zrobić. Te podstawowe zasady, które wszyscy powtarzamy jak mantrę, czyli dystans, noszenie maseczek i higiena rąk są najskuteczniejsze. Przestrzeganie tych zasad będzie decydować o rozwoju pandemii. W tym momencie państwo nie ma narzędzi, takich jak np. szczepionki, które pozwoliłyby wdrożyć coś odgórnie. Jedyne, co teraz można zrobić, to przestrzegać obostrzeń i liczyć, że społeczeństwo będzie je traktować poważnie – twierdzi prof. Pyrć.

Mikrobiolog przypomniał, jak dochodzi do rozprzestrzeniania wirusa, i wskazał sposób, w jaki można ograniczyć jego transmisję.

Do rozprzestrzeniania się tego wirusa dochodzi, kiedy ludzie się ze sobą spotykają albo przebywają w jednej przestrzeni. To jest główna ścieżka transmisji – więc jeżeli będziemy unikali tych bliższych kontaktów, które są obarczone ryzykiem zarażenia COVID-19, to wirus będzie się wolniej rozprzestrzeniał – wyjaśnia profesor.

 

Boss

Boss

Covid-19-Senior-Ekspert

0

Dodaj komentarz