Prof. Kenneth Saul Ken Rogoff: Groźba recesji – 50%

Prof. Kenneth Saul Ken Rogoff: Groźba recesji – 50%

Profesor ekonomii z Harvardu Kenneth Rogoff

Dlaczego jest ważny: Rogoff jest profesorem ekonomii na Harvardzie. Napisał między innymi bardzo cenioną książkę o historii kryzysów finansowych. Prawidłowo przewidział, że upadek Lehman Brothers spowoduje przedłużającą się recesję.

Groźba recesji w 2020 r. – 50%

Rogoff uważa, że decydenci polityczni powinni zacząć przygotowywać się do globalnego kryzysu. Największym problemem jest to, że wybuch pandemii i wynikające z niej skutki już uderzają w światową gospodarkę, ponieważ przyrost zwolnił. Co więcej, w zeszłym tygodniu prof. Rogoff oświadczył, że spowolnienie wywołane przez koronawirus może być nawet gorsze niż Wielki Kryzys, ponieważ uderzy ono w łańcuchy dostaw, szkodząc wielu firmom, a także ograniczając popyt konsumentów. Jeśli dziesiątkom milionów ludzi nie zostaną zapewnione miejsca pracy, prowadzący przedsiębiorstwa będą mieli utrudnione warunki do utrzymania działalności i dalszego wytwarzania towarów i usług.

„Nowy koronawirus, COVID-19, oznacza szok podażowy, a także szok popytowy”, napisał. „Decydenci i zbyt wielu komentatorów ekonomicznych nie rozumieją, w jaki sposób element podaży może spowodować kolejną globalną recesję w przeciwieństwie do dwóch ostatnich”.

 

Kenneth Saul Ken Rogoff Ph.D.

Prof. Kenneth Rogoff 

0

Dodaj komentarz