Prof. Krzysztof Simon: „Szczepionki przeciw wirusom można stosować jednocześnie”

Prof. Krzysztof Simon: „Szczepionki przeciw wirusom można stosować jednocześnie”

Czy można zaszczepić się na COVID po szczepieniu na grypę?

Czy po szczepieniu na grypę albo pneumokoki możemy przyjąć szczepionkę na COVID-19? Ile czasu musi upłynąć między szczepieniami? Wyjaśniają prof. Krzysztof Simon oraz dr Paweł Grzesiowski.

Nie wystarczy mieć szczepienie tylko na COVID-19.

25 stycznia rozpoczyna się w Polsce realizacja „Etapu I” Narodowego Programu Szczepień. Oznacza to, że szczepienia przeciw COVID-19 otrzymają najpierw osoby w wieku 80+, potem 70+, a następnie 60+.

Nie wystarczy zaszczepić się tylko przeciw COVID-19
Nie wystarczy zaszczepić się tylko przeciw COVID-19 (Getty Images)

Od początku epidemii koronawirusa seniorzy byli zachęcani do szczepień profilaktycznych. Najważniejsze wśród nich to szczepienia na grypę, które trzeba powtarzać co roku oraz te przeciw pneumokokom. Zakażenie tymi patogenami może mieć fatalne skutki, więc eksperci alarmują, aby zwłaszcza osoby starsze nie rezygnowały ze szczepień, nawet jeśli otrzymają szczepionkę przeciw COVID-19.

Dlaczego musi być zachowany odstęp czasu między szczepieniami?

Jak tłumaczy prof. Krzysztof Simon, ordynator I Oddziału Zakaźnego WSS im. Gromkowskiego we Wrocławiu oraz dolnośląski konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, w przypadku każdej szczepionki istnieją określone zasady postępowania.

– Z reguły szczepionki przeciw wirusom można stosować jednocześnie, ale już między szczepionkami na choroby wirusowe i bakteryjne należy zachować odstęp czasowy. Długość przerwy zależy też od rodzaju preparatu. Jeśli podaje się szczepionki żywe, zawierające atenuowane (osłabione) patogeny, trzeba przeczekać co najmniej miesiąc. W pozostałych przypadkach zazwyczaj czeka się tydzień albo dwa – opowiada prof. Simon.

Są jednak wyjątki takie, jak na przykład szczepienia wysoko skojarzone, które w jednej dawce zawierają szczepienie na 4, 5 albo 6 patogenów. Takie szczepienia podawane są niemowlętom.

Jak długo trzeba odczekać?

– Zachowanie odstępu czasowego między szczepieniami jest konieczne ze względu na to, żeby nie nałożyły się na siebie działania niepożądane – podkreśla dr Paweł Grzesiowski, wakcynolog, pediatra i ekspert ds. walki z COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej. – Więc jeśli nie są to szczepionki, które mogą być podawane jednego dnia, musi być zachowana przerwa – dodaje lekarz.

 

0

Alex

Koordynator projektu

Dodaj komentarz