Prof. M.Parczewski: „Respiratorów nie zabraknie, ale ludzi do ich obsługi już tak”

Prof. M.Parczewski: „Respiratorów nie zabraknie, ale ludzi do ich obsługi już tak”

Wirus stał się mniej groźny, ale bardziej zaraźliwy. Wydolność służby zdrowia może się w każdej chwili skończyć. – Jeżeli będziemy mieli coraz więcej zakażeń, to będziemy potrzebowali wolontariuszy do pomocy na oddziałach i wtedy chętnie byśmy zaprosili wszystkie te osoby, które nie wierzą w koronawirusa, żeby zobaczyli, jak ciężko ludzie chorują – mówi prof. Miłosz Parczewski, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych w Szczecinie.

Problem nie leży w braku respiratorów, a ludzi, którzy będą je obsługiwać

Wspomaga oddychanie, a czasami oddycha za podłaczonego pod niego pacjenta. Respirator jest niezastąpionym narzędziem przy niewydolności oddechowej, którą powoduje również COVID-19. Przez ostatnie tygodnie notujemy wzrost liczby wykorzystywanych repisratorów w leczeniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ krzywa zakażeń w Polsce pnie się w górę w szybkim tempie.

Czy powinniśmy się obawiać, że wkrótce lekarze będa musieli wybierać, kogo ratować? Jak się okazuje, nie powinniśmy bać się o liczbę urządzeń. Prof. Miłosz Parczewski zwraca uwagę na to, że problemem mogą być przede wszystkim braki kadrowe.

– Wiem, że duże problemy ma m.in. szpital w Koszalinie. W naszym szpitalu jesteśmy wypełnieni na ok. 80 proc. Będziemy przygotowywać kolejne łóżka w najbliższych dniach. Problem nie leży w liczbie respiratorów, ale w personelu, który musi te respiratory obsługiwać, bo respiratorów jest stosunkowo dużo, mamy techniczne zabezpieczenie, natomiast problemem jest brak ludzi: pielęgniarek anestezjologicznych, wyszkolonego personelu. Ktoś musi się tymi pacjentami opiekować – podkreśla ekspert.

Tego samego zdania jest Iwona Burcholska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek.

– Jesteśmy nad przepaścią. Mamy za mało pielęgniarek na oddziałach podstawowych i brakuje na oddziałach, gdzie są respiratory – mówi Burcholska.

Matheo

Matheo

Współpracownik

0

Dodaj komentarz